in

Ticaret Bakanlığı’ndan Yönetmelik Bekleniyor

Yabancıya satış yapan emlakçılar için yeni düzenleme !

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun sonrasında yabancılara satış yapan emlakçılar için yeni düzenlemeler geliyor. Bu düzenleme ile yabancıya satış yapan emlakçılara hem dil hem de emlak bilgisi zorunluluğu gelecek.

Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancı yatırımcı konusu ile ilgili Türkiye’nin itibarının söz konusu olduğunu vurguladı. Akbal, “Bu nedenle çok daha hassas davranmamız gerekir ve bu işi herkesin yaptığı bir iş olmaktan çıkarmak zorundayız. Dernek olarak bu amaçla yönetmelik kriterleri hazırladık. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile paylaştık. Önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı ile bir araya geleceğiz. Bu görüşmeden sonra sektörle işbirliği yaparak Ticaret Bakanlığı tarafından yönetmeliğin çıkarılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. Ömer Faruk Akbal, yönetmelik çıktıktan sonra firmalara bir yıl gibi bir geçiş dönemi de öngördüklerini aktardı. Bu süre içinde İstanbul Ticaret Üniversitesi ve uluslararası bir üniversite ile işbirliği yaptıklarını anlatan Akbal, “Buradan alınacak sertifika ile tüm dünyada gayrimenkul hizmeti verebilecek düzeyde bir eğitim programı hazırladık” şeklinde konuştu.

Yurtiçinde çalışan emlakçılara 2019 yılının Aralık ayında getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğundan sonra yabancıya yönelik satış yapan firmalara da düzenleme geliyor. Yıllık 40 bin bandının üzerinde yabancıya konut satışının yapıldığı Türkiye’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye ve Ticaret Bakanlığı’nın, Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor. Yıl sonuna doğru çıkması beklenen yönetmelikle, yabancıya satış yapan şirket çalışanlarına en az bir yabancı dil bilme şartı getirilecek. Uygulama kapsamında üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması ve bu eğitimden geçenlere sertifika koşulunun getirilmesi planlanıyor.

“Hem dil bilecek hem de emlak bilgisi olacak”

Yurt içinde gayrimenkul satışı yapan şirketlere Emlak Danışmanlık Sertifikası’nın geldiğini söyleyen Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, şimdi de benzer bir uygulamanın yabancıya satış için geleceğini ifade etti. “Şu anda İstanbul Ticaret Odası, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile belli başlı üniversiteler konu ile ilgili çalışıyor” diyen Bucak, “Konu ile ilgili eğitim uygulamalarının hazırlanması gerekiyor. Özellikle Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği konusu ile ilgili taslak haline gelen metinler var. Yıl sonuna doğru hayata geçirilmesini umut ediyorum. Böylece yabancıya gayrimenkul satan şirketler bu sürece girerler” dedi. Yönetmeliğin taşınmaz ticaretinin nasıl olacağı, gayrimenkulü satan firma ile çalışanların hangi kriterlere sahip olacağı gibi düzenlemeleri içerdiğini belirten Bucak, “Çünkü yabancıya satış, Türkiye’yi tanıtmak demek. Dolayısıyla bunu yapanın belli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterler arasında dil şartı olacak. İngilizce gibi bir dilin yanı sıra ileride Rusça ve Farsça gibi dilleri de bilme koşulu sağlanmalı” şeklinde konuştu.

Şu anda yabancıya gayrimenkul satan 6 ila 7 bin civarında şirket olduğunu aktaran Hakan Bucak, “Yaptırım olmayınca tur acentesi veya bir manav gelip gayrimenkul satabiliyor. Sertifika bu komplike düzeni sonlandırıp, pazarın düzenlenmesini sağlayacak” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den Yozgat Merkez’de Konut Satışı

2021 Emlak Vergisi 2.Taksit Ödeme Tarihi