in

Toplam 12,9 Milyon Metrekare Hazine Arazisi Kiraya Verildi

Kiralamalarda kadın girişimciler ve genç çiftçilere öncelik …

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, geçen yıl ve bu yılın ilk 6 ayında 39 ilde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine arazisi, tarımsal faaliyetlerin artırılması ve yerli üretimi desteklemek amacıyla tıbbi, süs bitkisi ve aromatik bitki yetiştirilmek üzere kiralandı.

Bakanlık, ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun kullanılan çörek otu, lavanta, ada çayı, gül ve kekik başta olmak suretiyle, 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiralamaya devam ediyor. Arazilerin bir dönümü, ortalama 20 lira bedelle kiraya verildi.

Bu kapsamda, 2020 ve 2021’in ilk 6 ayında, Balıkesir’de 2,4 milyon metrekare, Kütahya’da 2,1 milyon metrekare, Mardin’de 1,3 milyon metrekare olmak suretiyle 39 ilde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine taşınmazı, süs bitkileri tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirilmesi amacıyla kiralandı.

Kiralamalarda, tıbbi aromatik bitkiler arasında en fazla talep lavantaya geldi. Yaklaşık 8 milyon metrekare arazi, lavanta yetiştirilmek üzere kiralandı.

Kiralama Süreci Nasıl İşliyor ?

Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen ya da gerçek/tüzel kişiler tarafından talep edilen ve kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar, Genel Müdürlüğün internet sayfasında ve uygun görülen diğer şekillerle 30 gün süreyle ilan ediliyor.

İlan edilen taşınmazlar, Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili belediye başkanlıkları, ticaret ve sanayi odaları ile ziraat odalarına da bildiriliyor, bu taşınmazlardan köy ve belde sınırları içerisinde bulunanlara da aynı süre içerisinde uygun görülen vasıtalarla duyuruluyor.

Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmek üzere ilan edilen aynı taşınmaz için çok sayıda müracaat olması durumunda, kiralama başvurusunda bulunanlar arasında seçim yoluna gidiliyor. Burada da belli kriterler üzerinden puanlama yapılıp, en yüksek puanı alan hak sahibi ile sözleşme imzalanıyor.

Kiralamalarda Kadın Girişimciler ve Genç Çiftçilere Öncelik

Puanlama sisteminde, kadın girişimci ya da 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi veya teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden veya kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tıbbi aromatik süs bitkisi yetiştiricileri, kooperatif ve tarımsal amaçlı birlik gibi üretici örgütleri artı puan alarak, kiralamada öncelik hakkına sahip oluyor.

Uygulamadan faydalanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri içeriğindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları, Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine başvuruda bulunabiliyor.

Başvurular, Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden elektronik şeklinde de yapılabiliyor.

Başvuru şartlarına ve kira sözleşmesine uygun faaliyette bulunulup bulunulmadığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri tarafından yıllık olarak denetleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

80 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Rusların Ege İlgisi Artıyor !

Süreci Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Yönetecek !