in

Türk Müteahhitler Yurt Dışında 111 Yeni Proje Üstlendi

Türk müteahhitlerin çalışmaları bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor.

Son yıllarda artış ivmesi gösteren Türk müteahhitlerin yurt dışı faaliyetlerine tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını olumsuz yansımıştı. Salgının ilerleyen dönemlerde faaliyetlerin tekrar arttığı görüldü. 2021 yılında ise faaliyetlerin tekrar artış ivmesine girdiği görüldü.

Türk müteahhitlerin 2021 yılı Ocak-Temmuz arasındaki dönemde yurt dışında üstlendiği projelere dair Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından açıklama yapıldı.

TMB’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, 2021 yılının ilk 7 aylık döneminde Türk müteahhitlik şirketlerinin yurt dışında 33 ülkede 111 yeni proje üstlendiği ifade edildi.

6.7 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE ÇALIŞMA

TMB tarafından söz konusu dönemin faaliyet durumuna dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ticaret Bakanlığı verilerine göre; müteahhitlerimizin Ocak-Temmuz 2021 döneminde yurtdışında üstlendikleri yeni proje tutarı toplam 6.7 milyar ABD Doları olmuştur.”

20 MİLYAR DOLAR CİRO HEDEFİ 

Temmuz ayında TMB tarafından yayımlanan sektör raporunda gelecek döneme ait beklentilere yer verildi. Raporda “Sektörün, yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşması ve geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesi, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirmektedir. Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında bir taraftan Avrasya ve Orta Doğu’da aktif olunan geleneksel pazarlar, diğer yandan da başta Sahra-altı Afrika olmak suretiyle Latin Amerika, Afrika, Uzak Doğu ülkeleri yakından takip edilmektedir. Sektörün bu yıl itibarıyla dünya ekonomisinde büyümeye dönüş beklentileri kapsamında hayata geçirilecek büyük altyapı projeleri, kalkınma planları üzerinden önemli rol oynayabileceği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Türk müteahhitler, yurtdışında yıllık 20 milyar ABD Doları ve orta vadede de 50 milyar ABD Doları üzerinde proje üstlenme hedefini korumaktadır. Bu kapsamda finansman temini ve nakit akışının düzenlenmesi ise büyük önem taşımaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2 Bin Lira Peşinat, Aylık 368 TL Taksitle Konut Satış İlanı Yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Ev Sahiplerine Mektup !