in

TÜGEM Temsilcisi Önerdi ! “Veri Bankası Kurulmalı”

“Son 50 yıldaki bilgiler senkronize edilmeli !”

Gayrimenkul verileri konusu ile ilgili Türkiye’de çeşitli projeler hayata geçirilmeye başlanmış olsa da henüz yurtdışındaki zenginliğe ulaşılmadı.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kanada Temsilcisi Seyfi Tomar, konu ile ilgili olarak, “Emlak sektöründeki mevcut dağınıklık mesleki paydaşlarla yapılacak iş birliği sayesine rahatça aşılabilir ve böylesi bir ortak çalışma ile büyük bir veri bankası sahibi olabiliriz” açıklamasını yaptı.

‘Adımlar yeterli değil’

Gayrimenkule yatırım yapacak insanların hangi gayrimenkule veya projeye yatırım yapacağını kararlaştırma sürecinin önemine değinen Tomar, “Karar almayı kolaylaştıracak ortamı hazırlamak ilk sırada kamuya ve devamında kamunun sağlayacağı alt yapıyla sektör paydaşlarına düşer. Türkiye’de bu alanlarda hissedilen iyi niyet ve bazı adımların atılıyor olması sektörün geleceği açısından önem arz ediyor. TAKBIS, WebTapu gibi projelerin tasarlanmış olması, coğrafi bilgi sistemlerinde sağlanan ilerleme, numarataj gibi temel hizmetlerin geldiği noktalar, başta İstanbul olmak suretiyle bilhassa büyükşehir belediyelerine ait otomasyon sistemlerinden sağlanabilen veri tabanları sektör için önemlidir. Farklı oyuncuların sahip oldukları veri tabanlarının birleştirilmesi veya kamu tarafından tüm paydaşlara hizmet verecek veri tabanı hizmetinin gelecekte sunulabilmesi sektör için önemli adım olacaktır” şeklinde konuştu.

Yurt dışında örnekleri var

Dijital çağda emlak sektörü büyük atılımlara gebe olduğuna değinen Tomar, yurt dışından ise şu şekilde konuştu: “Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) ve Kanada Emlakçılar Birliği (CREA) gibi kurumlar, Türkiye ve Avrupa’daki meslektaşlara kıyasla yeni sürece daha hazırlıklı ve avantajlı konumda bulunuyorlar. Türkiye’deki sektörel dernek ve kurumlar, CEPI ve FIABCI gibi uluslararası kuruluşlar bu yeni treni yakalamak için hızlı ve doğru adımlar atmak zorunda. Kuzey Amerika coğrafyasındaki emlakçılar, Çoklu Listeleme Servisi (Multiple Listing Service –MLS) MLS ve MLS içeriğindeki “kamuya ait 50 yıllık veri” tabanına erişim vasıtası ile çok daha sağlıklı kararlar alabiliyor.”

NAR ve CREA içeriğindeki emlakçılar bu verilere erişim vasıtası ile mesleklerini somut verilere dayanarak çok daha doğru ve etkili şekilde sürdürebildiklerini dile getiren Tomar, “Elbette şunun altını çizmem gerekiyor. Kuzey Amerika coğrafyasındaki bu sistem tek başına emlakçıların başardığı bir sistem değil. Bu 50 yıllık veri tabanı emlakçılar, encümenler, değerleme ve ipotek uzmanı gibi birçok meslek gurubunun ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır” dedi.

‘Türkiye’de de aynısı yapılabilir’

Türkiye’de de belediyeler, değerleme uzmanları, ipotek uzmanları ve emlakçıların ortak kuracağı bir çatı örgütün Kuzey Amerika’daki benzer veri deposunu rahatça oluşturabileceğine inandığını söyleyen Tomar, “Ortak paydaşlarımız yalnızca emlak teşkilatları değildir, gayrimenkul işlemleri ile ilgili tüm meslek gruplarıdır. Böyle bir veri tabanı kamu kurumları ve özel sektörün birbirini tamamlamasının yanı sıra, dijital veride zenginliği, bu verilere erişim kolaylığı sağlayacak. İnternette mevcut dolaşımda bulunan veya silinmiş veriler, belediyelerin son 50 yıldaki bilgilerin senkronize edilmesi önemli bir veri bankasının oluşturulması için yeterlidir” şeklinde konuştu.

‘Kaliteyi artıracak’

Tomar, yapılacak çalışmalarla verinin merkezileşmesi karar mekanizmasını da merkezileştireceğine değinerek, şu şekilde konuştu: “Bu da, meslek grubu teşkilatlara üyeler üzerinde sertifikasyon, zorunlu eğitim, aidat toplama, mesleki etik kuralların hayata geçirilmesi ve bunların düzenlenmesi yetkisini artıracaktır. Emlak sektöründeki mevcut dağınıklık mesleki paydaşlarla yapılacak iş birliği sayesine rahatça aşılabilir ve böylesi bir ortak çalışma ile büyük bir veri bankası sahibi olabiliriz. İlgili meslek gruplarından bir çalıştayın kurulması zaruridir. Geleceğe sahip çıkmak büyük veri deposuna (BIG DATA) hükmetmektir.”

Ne düşünüyorsunuz?

117 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ortaköy Arsası İçin 12 Firma Yarıştı !

Kamu Kurumlarının İhalelerine Nasıl Başvurulur ?