in

Vizesiz Seyahat Edilebilecek Ülkeler 2021

2021 yılında hangi ülkelere vizesiz gidilir ?

Koronavirüs salgını sebebiyle 2020 yılında birçok ülke sınır kapatma kararı alırken bazı ülkelerde de seyahat izni çok daha zor verilmeye başlanmıştı. Pandemide aşılama süreci bütün hızı ile devam ederken ülkeler 2020 yılında yaşadıkları büyük turizm kayıplarını telafi etmek adına 2021 yılına hızlı bir giriş yaptılar. Vatandaşlar da erteledikleri tatil planları için farklı rotalar aramaya başladı.

Özellikle de yalnızca kimlik belgesi ile seyahat edilebilen vizesiz ülkeler ve sınırda vize veren ülkeler, vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Peki, 2021 yılında hangi ülkelere vizesiz gidiliyor, vize almadan hangi ülkelere gidilir, yalnızca kimlikle gidilebilen ülkeler hangileri ?

Vizesiz Ülkeler

Seyahat etmek isteyen kişiler için vize konusu ile ilgili bazı ülkeler esneklik sağlamaktadır. Özellikle de turizm gelirini arttırmak isteyen ülkeler vize serbestisi uygulamaya başlarken son yıllarda dış ülkelerle yürütülen diplomatik süreçler kapsamında da vize kolaylığı sağlanan ülkelerin sayısı giderek artmaya devam ediyor.

Aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu birçok ülke vize kuyruklarında bekletmeden tatil yapma imkanı sunuyor. Afrika ülkelerinden Latin Amerika ülkelerine, Uzak Asya ülkelerinden Avrupa ülkelerine kadar birçok ülke Türk vatandaşlarına yalnızca kimlik belgesi ile vizesiz olarak gezme imkanı tanıyor.

Osmanlı tarafından yüzlerce yıl yönetilen, Osmanlı’dan yadigar kalan birçok eserin bulunduğu Arnavutluk, Türk vatandaşlarına 90 günlük vizesiz seyahat imkanı tanıyor. Son dönemde Türk yatırımcıların emlak yatırımı konusu ile ilgili da gözde tercihleri arasında bulunan Arnavutluk Türkiye’ye yakın olması sebebiyle de gezi rehberlerinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Son dönemde Türkiye’ye yapmış olduğu yatırımlar ile gündemi meşgul eden Katar’da vizesiz gezilebilecek ülkeler arasında yer alırken 180 gün içerisinde 90 günlük süreyi aşmamak şartı ile vize olmadan seyahat imkanı tanıyor. Karayipler ülkesinin yıldızı olan Antigua ve Barbadua içinde 180 gün vizesiz seyahat etme imkanı tanınıyor.

Azerbaycan, Kosava, Andorra, Arjantin, Kuzey Makedonya, Bahamalar, Bahreyn, Fas, Belarus, Bosna Hersek, Endonazya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mauritius, Brezilya, Filipinler, Güney Afrika, Hong Kong, Güney Kore, Gürcistan, İran, Irak, Karadağ, Jamaika, Kazakistan, Kolombiya, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lübnan, Kuveyt, Malezya, Meksika, Makao, Monaco, Moldova, Nepal, Moğalistan, Pakistan, Özbekistan, Peru, Panama, Seyşeller, San Marino gibi ülkelerde 10 günden 180 güne kadar değişen sürelerde vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye İçin Önemli Bir Araştırma Yaptı

Atatürk Orman Çiftliği’nde Arazi İhalesi