in

‘Yabancılara Satışta Hizmet Bedeli Artmalı!’

Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelinin artırılması öneriliyor !

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelimizin iki katına çıkarılması konusunda bir düzenleme yapılmasının gerektiğine inanıyorum. Çünkü yabancılara yapılan satışlarda emlak işletmeleri olarak çoğu ek maliyeti karşılamak durumunda kalıyoruz” dedi. Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelinin artırılması tavsiyesi geldi. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelimizin iki katına çıkarılması konusunda bir düzenleme yapılmasının gerektiğine inanıyorum. Çünkü yabancılara yapılan satışlarda emlak işletmeleri olarak birçok ek maliyeti karşılamak durumunda kalıyoruz. Konaklamadan, seyahat giderlerine, ek pazarlama faaliyetlerinden, vatandaşlık süreçlerindeki danışmanlık hizmetlerine kadar birçok farklı maliyetimiz oluyor” dedi.

Örneği Değerlemede Uygulanıyor

Özelmacıklı, “Yabancılar için değerleme raporu hizmet ücreti, her yıl Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Resmi Gazetede ilan edilerek yürürlüğe giren ‘Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları’ ile belirlenen ücretlerin 2 katıdır. Değerleme firmaları tarafından hazırlanan rapor eder, ek dilde olmamasına, ek bir dosya veya belge içermemesine, hatta TKGM tarafından getirilen çok kolay bir rapor standardına göre hazırlanmasına rağmen 2 kat ücret tahsil edilmekte. Bizde ise iş ve işlemler çok daha komplike ve uzun sürüyor” dedi.

Yapılacak düzenlemenin emlak işletmelerine faydalar sağlayacağını aktaran Özelmacıklı, “Bizler de emlak işletmeleri olarak aynı düzenlemenin bizim hizmet bedellerimiz için de yapılmasını talep ediyoruz. Bu şekilde bilhassa acente iş beraberliklerimiz, fuar ve organizasyon katılımlarımız, reklam, pazarlama ve satış bütçelerimiz ile daha fazla ihracata katkı sağlayabiliriz. Ayrıca yabancıya satışta arsa – arazi satışları yerine üretilmiş konut ve işyeri satışının daha doğru olduğu düşünüyorum” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

79 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Rayiç Bedel Üzerinden Satış Gösterenler Dikkat !

Rezidans Nedir?