in

Yanan Bölgeler İçin, ‘İmara Açılacak Satılık Tarla’ İlanı Verdiler

Ateş sönmeden satış ilanları geldi.

Yangın bölgelerinde çalışmalar devam devam ederken fırsatçılar hemen işe koyuldular. Daha önce yangın bölgelerinde yangın malzemelerine fahiş zamların yapıldığı haberleri gelmişti. Büyük tepki çeken bu haberlerin sonrasında ise yeni fırsatçılık olayları da gelmeye başladı.

Ormanların yanmasının sonrasında açılan arazilere dair internet üzerinden satış duyuruları gelmeye başladı. İlan sitelerinde yanan bölgelerde, ‘imara açılacak satılık tarla’ diye vatandaşı kandırmaya çalışan bazı emlakçıların ilanları sonrası ise yetkililer hareket geçtiler. Öyle ki Türkiye’nin doğal cennetlerinden olan Muğla Milas Çökertme’de bir emlakçının ilanı tüm sosyal medyanın diline düşmüştü. İlanda 25 bin 364 metrekarelik tarla 25 milyona satılacağı duyurulmuştu. İlan sitesinde duyuru yayımlayan emlakçı gelen tepkilerin sonrasında ilanı kaldırmak zorunda kaldılar.

Söz konusu ilanların artmasından sonra konuya dair ayrıntılı açıklama geldi. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan hem yayımlanan ilanlara tepki gösterdi hemde vatandaşları bu hususta bilgilendirdi. Hakan Akdoğan daha acılar dinmemişken bazı emlak sitelerinde yanan araziler ile ilgili satış ilanları olduğunu tespit edildiğini bildirdi. Bu tutumun çok yanlış olduğunu ifade eden Akdoğan vatandaşların asılsız vaatlerle kandırılmasını istemiyoruz dedi.

İMAR DURUMU

TÜGEM Başkanı Akdoğan arazilerin imara açılacak savına da değinerek “Bu ifadeler tamamiyle yanlış. İmara açılma gibi bir durumu bulunmuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da imar açılmayacağını açıkladı. Yatırım yapmayı düşünenlerin bu tarz yanıltıcı ifadelere inanmamalarını öneriyoruz” uyarısında bulundu.

MURAT KURUM NET OLARAK İFADE ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanan arazilerin imara açılmasına dair iddialara çok net ifadelerle cevap verdi. Kurum konuşmasında “Evi yanan vatandaş için yapacağımız konutlarımız hiçbir şekilde özel çevre koruma bölgelerine, doğal sit alanlarına ya da orman alanlarına yapılmayacak.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

74 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Artış Oranı Ağustos 2021

690 Konutluk Sıcaksu Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi İhale Edilecek