in

Yaşam Tercihleri Konut Taleplerini Değiştirdi !

Ticari Kararları da Etkiliyor !

İnsanlar her hususta olduğu gibi konut tercihinde de zamanla değişik özelliklerin peşine düşüyor. Zamanla değişen trendler bilhassa inşaat firmalarının yakından takip etmesi gereken bir konu. Değişime ayak uydurabilen firmalar başarılı olurken ayak uyduramayanlar ticari başarıyı yakalayamıyor.

Güncel istekleri doğru analiz eden şirketler, yeni projelerini taleplere uygun olarak düzenlemek zorunda kalıyor. Hem daire büyüklükleri hem de dairelerin fiyatları üzerinde etkili olan yenilikler yaşam tercihleriyle doğru orantılı olarak değişiyor.

Ticari Kararları da Etkiliyor !

Ulaşım tercihleri özellikle büyük şehirlerde yaşanan en büyük değişim. Artan metro ve toplu taşıma imkanları bilhassa orta ve lüks kategorisine giren konut tercihlerinde kendini net bir biçimde gösteriyor. Günümüzde ana yollara, bağlantı yollarına ve toplu taşıma seçeneklerine öncelik verilmesi, konut projeleri ve arsa seçimini etkiliyor.

Gelişen teknolojiler ve yalıtım yönetmelikleri ısı konusu ile ilgili konutlara birçok değer kattı. Bu nedenle yerden tavana kadar pencereli olan geniş cepheli konutlar tercih edilmeye başlandı. Aydınlık konutlar günümüzün en makbul konutları oldu.

Son yıllarda metrekare kazanılması için balkonlardan vazgeçilmişti. Eski konutlarda da balkon alanları kapatılarak mevcut odaya eklenmişti. Beş çaylarını yudumlamak, temiz hava almak ve en önemlisi sigara içmek isteyenler için balkonlar tekrar değer kazandı. Yeni konutların çoğunda bulunan depolama alanları balkon ihtiyacının tekrar hatırlanmasını sağladı.

Genellikle site içerisinde devam eden yaşam, evden çıkıldığında da istenen her yere basit ulaşım imkanıyla sürdürülmek isteniyor. Şehir merkezine yakın ve güvenlik hizmeti veren siteler günümüzde en beğenilen tercihler arasında bulunuyor.

Özellikle home ofis çalışmak isteyenler ve tek başına yaşayanlar için sunulan rezidans konsepti beklenen talebi göremedi. Projeler, kişisel hizmet alanında bekleneni karşılamıyor ve yoğun insan trafiğine sahip olması özelliği ile de Türk halkı tarafından güvenilir bulunmuyor. Akabinde bu binalar çabucak iş merkezine dönüşüyor.

Bir döneme damgasını vuran Amerikan Mutfak konsepti, küçük konutlar için en uygun çözüm oluştururken, ülkemizdeki aile yapısıyla uyumlu olamadı. Günümüzde tercihler, küçük de olsa ayrı bir mutfak dizaynı üzerinde yoğunlaşıyor.

Yeniden gündemi meşgul eden komşuluk ilişkileri, hemen hemen her konut projesinde altyapıyı oluşturmaya başladı. Büyüyen şehirler ve yoğun iş yaşamı insanların akrabalarından uzaklaşmalarına sebep oldu. Bu nedenle, komşuluk ilişkilerinin tekrar güçlendirildiği projeler daha çok beğeni topluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Trabzon Ganita Faroz Sahil Bandı Projesi Hayata Geçiyor

Danimarka’nın Taastrup Şehrinde 14 Katlı Tarla Projesi’nin Basın Tanıtımı Yapıldı