in

Yatırımcılar İstanbul’a Yöneldi !

Yüksek getiri sağlayabilecekleri yeni merkezlere odaklanıyorlar ! Metropoller arasında yatırımcıları cezbetmeye devam eden en cazip şehir…

Nevita ulusal ve uluslararası alanda yatırım cazibesiyle en önemli şehirleri derledi. Avrupa’daki metropoller arasında yatırımcıları cezbetmeye devam eden en cazip şehir İstanbul oldu.

Nevita’nın araştırmasına göre, İstanbul, ortalama konut metrekare fiyatı itibarıyla Avrupa’daki metropoller arasında en cazip şehir olarak öne çıkıyor. Son yıllarda yabancıların konut alımında en fazla tercih ettiği şehirlerin başında gelen İstanbul, henüz istenilen değere ulaşılmamış olması sebebiyle yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor.

Türkiye genelinde yabancıya satılan konutların yarısı İstanbul’da gerçekleşti ve salgına rağmen geçen yılın Ocak-Kasım döneminde 16 bin 867 adet konut satıldı.

İstanbul, ulusal ve uluslararası alanda yatırım cazibesiyle yabancıya konut satışında da evrensel kentler arasında hızla ilerliyor. Bu ilerlemede, Avrupa metropollerine göre şehrin henüz istenilen değere ulaşmamış olması büyük önem taşıyor.

İstanbul’da konut satışında ortalama metrekare fiyatı 462 avro olarak ölçüldü. Bu rakam, Avusturya Innsbruck’ta 5 bin 992, İtalya Bolzano’da 3 bin 41, Lizbon’da 3 bin 346, Paris’te 11 bin 613, Münih’te 8 bin 442, Londra’da 10 bin 797, Madrid’de 2 bin 630 avroya kadar yükseliyor.

Bu kentlerde ülke ortalamasına göre fiyatların çok yüksek olması dikkat çekiyor. Paris’te ortalama metrekare fiyatları Fransa genelinin 4,3 katına kadar çıkarken, bu rakam Londra’da İngiltere’nin 3,3 katı, Münih’te Almanya’nın 3 katı, Innsbruck’ta Avusturya’nın 3,7 katı, Lizbon’da Portekiz’in 1,9 katı, Bolzano’da İtalya’nın 1,8 katı, Madrid’de İspanya’nın 1,6 katı. İstanbul’da ise ortalama metrekare fiyatları Türkiye genelinin 1,5 kat üzerinde yer alıyor.

TÜRKİYE, AVRUPA ÜLKELERİNİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR !

Akbal, araştırmaya dair yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışında kuvvetli performansını sürdüren Türkiye’nin, bu dönemdeki başarısıyla Avrupa ülkelerine parmak ısırttığını ifade etti.

Türk gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllardaki satış rakamlarını salgının yol açtığı zorlu koşullara rağmen korumayı başardığını ifade eden Akbal, “Ancak Avrupa pazarlarında yabancıya satışta yüzde 30’a varan düşüşler dikkat çekti. Türkiye’nin ve İstanbul’un öne çıkmasındaki ana faktör yabancıların güveni.” dedi. Yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışında Türkiye’nin, bu dönemdeki başarısıyla Avrupa ülkelerine parmak ısırttığını ifade etti.

Dünya metropollerindeki konut fiyatlarının yatırımcı ilgisiyle direkt olarak bağlantılı olduğunu söyleyen Akbal, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İlgili ülkelerin istatistik kurumlarından elde ettiğimiz verilere göre, Paris, Londra, Münih gibi Avrupa metropollerindeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşabiliyor. Örneğin, Fransa’da ülke genelindeki ortalama fiyatlar 2 bin 685 avro seviyesindeyken, bu rakamlar başkent Paris’te 11 bin 600 avroya kadar çıkıyor. Benzer bir durumu Londra ve Münih’te de görüyoruz. Araştırmalara göre, Londra’da bu oran 3,3, Münih’te ise 3 kat olarak gerçekleşmiş durumda.”

Akbal, Endeksa’nın araştırmasına göre, İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatının 462 avro olarak ölçüldüğünü, bu rakamın Türkiye ortalamasının 1,5 katına denk geldiğini ifade etti.

Ne düşünüyorsunuz?

183 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arsa ve Arazi Fiyatları Rekor Seviyelerde Artış Gösterdi

Arazi Toplulaştırma Nedir ?