in

Yazlık Bölgelerin Konut Satış Ve Kira Analizi

Yazlık bölgelerde en yüksek satış fiyatı Çeşme’de, en yüksek kira ise Bodrum’da !

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’un verilerine göre yazlık bölgelerde konut satış değerlerinde son bir yılda yüzde 32 ile yüzde 62 arasında artış sağlanırken, kiralarda ise yüzde 7 ile yüzde 37 arasında artış görüldü. Konut satış fiyatında en çok artış görülen bölgeler Fethiye, Alanya ve Bodrum olurken, kiraların en çok artış gösterdiği bölgeler ise Urla, Çeşme ve Fethiye oldu.

Pandemi nedeniyle birçok şirket uzaktan çalışmaya başladı ve bazı kurumsal şirketler pandemi akabinde uzaktan çalışma modelini devam ettirme kararı aldıklarını açıkladı. Bunun da etkisiyle yazlık bölgelerde konut satış fiyat ve kiraları önemli ölçüde arttı. Pandemi etkisi ile kiradan çok satılık konutlara talep artışı olurken, satış fiyatlarında da daha çok artış görülüyor. Konut satış fiyatında en çok artış görülen bölgeler Fethiye, Alanya ve Bodrum iken, kiraların en çok artış gösterdiği bölgeler Urla, Çeşme ve Fethiye oldu. 6 ay sonraki değer artışına da bakıldığında ise satış fiyatlarında en çok artış Urla ve Bodrum’da; kira fiyatlarında en çok artış ise Ayvalık ve Çeşme’de olacağı öngörülüyor.

En yüksek satış rakamı Çeşme’de

Çeşme’de 1 yıllık satış değer değişimi yüzde 42 olurken, ortalama metrekare fiyatı 11 bin TL, ortalama satış fiyatı 1.749.000 TL oldu. Çeşme’de 6 ay sonra beklenen değer artış oranı yüzde 6 olarak beklenirken, 6 ay sonra beklenen satış rakamı ise 11 bin 697 TL/m2.

Konut satış fiyatında en çok artış Bodrum, Fethiye ve Alanya’da

Endeksa verilerine göre, Fethiye’de konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 62 artış gösterdi. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 5.620 TL, ortalama konut fiyatı 786 bin 800 TL olurken, Fethiye’de 6 ay sonra konut satış fiyatının yüzde 6 artış göstermesi bekleniyor. Alanya’da ise konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 49 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 4.485 TL, ortalama konut fiyatı 538 bin 200 TL olurken, Alanya’daki 6 ay sonraki satış fiyatı artış beklentisi yüzde 6 seviyesinde. Bodrum’da da konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 49 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 9.715 TL, ortalama konut fiyatı 1.340.670 TL olurken, Bodrum’daki 6 ay sonraki satış fiyatı artış beklentisi yüzde 7.

Kirada lider Bodrum

Yazlık bölgelerde en yüksek kira bedelinde Bodrum lider oldu. Bodrum’da kira değerleri son bir yılda yüzde 18 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 29,62 TL, ortalama kira 2.932 TL oldu. Bodrum’da 6 ay sonra kira fiyatlarının yüzde 3 artış göstermesi beklenirken, 6 ay sonra metrekare kiranın 30,44 TL olması öngörülüyor.

Kiraların en çok artış gösterdiği bölgeler ise Urla, Çeşme ve Fethiye

Endeksa verilerine göre, Fethiye’de kira değerleri son bir yılda yüzde 24 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 16,9 TL, ortalama kira 1.842 TL olurken, Fethiye’de 6 ay sonra kira fiyatlarının yüzde 3 artış göstermesi bekleniyor. Urla’da kira değerleri ise son bir yılda yüzde  37 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 23,29 TL, ortalama kira 2.981 TL olurken, Urla’da 6 ay sonra kira fiyatlarının yüzde 4 artış göstermesi bekleniyor. Çeşme’de ise kira değerleri son bir yılda yüzde 25 artış gösterirken, ortalama metrekare kira 26,26 TL, ortalama kira 2.475 TL oldu. Çeşme’de 6 ay sonra kira fiyatlarının yüzde 5 artması bekleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

120 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Apartman Karar Defteri Nasıl Doldurulur ?

Emlak Konut GYO Hisseleri Teknik Analiz Raporu