in

Yeni Adana Stadı Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı tamamlanan 33 bin kişilik Yeni Adana Stadı, hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Adana Stadı’nın açılışına canlı bağlantı ile katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan 33 bin kişilik Yeni Adana Stadı, törenle hizmete sunuldu. Adanaspor’un ve Adana Demirspor’un maçlarını oynayacağı stadın açılışı öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen stadı Yeni Adana Stadı’nı, beraberinde Vali Süleyman Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ve milletvekilleri ile ziyaret etti.

Merkez Sarıçam ilçesinde, TOKİ tarafından inşaatına 2014’te başlanan, UEFA ve FIFA standartlarına göre inşa edilen Yeni Adana Stadı, kapılarını açtı.

Açılış merasimine canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan Yeni Adana Stadyumu’nun Türkiye’ye, Adana’ya ve Adanalı sporculara, taraftarlara hayırlı olması dileklerinde bulunarak, “Bu görkemli tesisimizin Adana’mıza kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Stadyumumuz 78 bini açık, 60 bini kapalı olmak suretiyle 138 metrekare büyüklüğe sahiptir. Alttan ısıtma ve soğutma sisteminin bulunduğu stadın kapasitesi 33 bin kişidir. Böylece Adana’mıza her bakımdan modern bir tesisi kazandırdık. Şehrimizin iki güzide kulübü olan Adanaspor ve Adana Demirspor, artık maçlarını burada oynayacaklar. Her iki spor kulübümüze bundan sonra oynayacakları maçlarda başarılar diliyorum. Yeni stadyumun da motivasyonuyla iki kulübümüz, başarı grafiklerini daha da yükseltecektir” şeklinde konuştu.

‘SPOR ALTYAPISINI BAŞTAN AŞAĞI YENİLEDİK’

Türkiye’de uzun yıllar boyunca belli dallar dışında spora gereken önemin verilmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra spor altyapısındaki problemleri çözmeye başladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Spora ilgisi olan gençlerimiz hem ailelerinden hem de ilgili kurumlar tarafından destek göremedikleri için başka arayışlara girdi. Bu nedenle Türkiye çok genç bir nüfusa sahip olduğu halde, sporda istenen başarıları uzun yıllar yakalayamadı. Bu nedenle Türkiye’nin potansiyelini gerçek anlamda yansıtacak düzeye gelemedi. Gençlik yıllarında spora, bilhassa de futbola gönül vermiş biri olarak sorunların farkındaydık. Belediye başkanlığı dönemimden itibaren sıkıntıları çözmeye çalıştık. Bu anlayışı 2002 yılından itibaren 81 ilimizin tamamına yaydık. Son 18 yılda spor altyapısını baştan aşağı yeniledik” dedi.

“SPOR KULÜPLERİNİN SAYILARI DA  ARTTI”

İllerin ihtiyacına göre yeni tesisleri hizmete açtıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Statlar, yüzme havuzları, gençlik merkezleri, spor alanları, atletizm pistleri açtık. 2002’den önce 1574 tesis varken bugün bu sayı 2 kat artarak 3900’e kadar çıktı. Atletizm pisti 12’den 56’ya, spor salonlarının sayısını 904’e yükselttik. Dönemimizde yalnızca Adana’ya 18 spor tesisi kazandırdık. Futbolda ömrünü tamamlamış olan statları yıkıp, yerine yüksek kapasiteli uluslararası düzeyde yeni tesisleri inşa ettik. Şimdiye kadar ülke genelinde 32 stadı tamamladık, 10 stadın yapımı, 4’ünün ise proje süreci devam ediyor. Sporcularımız bu tesislerde 7 gün 24 saat gönül rahatlığıyla çalışsın diye buraları dört dörtlük tesisler olarak tasarlıyoruz. Spor altyapısına yaptığımız bütün bu yatırımların meyvelerini son yıllarda toplamaya başladık. Sporcularımız, 2002 yılında yalnızca 1481 madalya kazanabilmişken, 2019’da elde ettikleri 8 bin 800’ün üzerinde madalya ile verilen emekleri bütün dünyaya gösteriyor. Faal sporcu sayımız 18 yılda 260 bin iken 3 bin 623’ü geçti. Adana’da sporcu sayısında rekor yaşandı. Adana’da 2002 yılından önce 7 bin 762 lisanslı sporcu varken bu sayıyı 189 bin 541’e ulaştırdık. Verilen destek ve yatırımlarla önü açılan kulüplerimizde de artış oldu. Adana’da 113 olan spor kulübü sayısı 486’ya çıktı.”

Ne düşünüyorsunuz?

217 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Değerli Konut Vergi İçin Son Beyan Tarihi Bugün !

İnşaatına Ara Verilen Külliye Bu Yıl Tamamlanıyor