in

Yüksek Konut Kiralarına Avrupa Modeli

2021 yaz dönemi ve akabinde hem piyasanın hareketlenmesi hemde yüz yüze eğitimin başlaması gibi nedenler konut kira fiyatlarının çok fazla yükselmesine neden oldu.

YÜKSEK KONUT KİRA FİYATLARINA AVRUPA MODELİ

Son dönemlerde konut sahipleri kira fiyatlarını çok yükseltti. Salgın sebebiyle duran piyasa, artan konut talebi, yeni evliliklerin artması, yüz yüze eğitimin başlaması, üniversitelerin açılması gibi nedenleri bahane eden ev sahipleri kira fiyatlarını yüzde 50’den fazla oranlarla yükselttiler. Araştırmalar 81 ilde son bir yılda kiraların ortalama yüzde 55 arttığını ortaya koydu.

Özellikle üniversite illeri olan Bursa, Konya, Erzurum ve Samsun gibi yerlerde kiralar son bir yılda yüzde 50’nin üzerinde arttı. Vatandaşların şikayetleri kentlerin milletvekilleri, Maliye Bakanlığı’na iletildi. Bakanlık ise problemin çözülmesi için çalışma başlattı. Çözüm paketi en kısa zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın masasına iletilecek.

AVRUPA MODELİ ÖN PLANDA

Artan kira fiyatlarının önüne geçilmezken hükümet bu alanda düğmeye bastı. Avrupa’nın çoğu kentinde olduğu gibi ev kiralama şirket modeli üzerinde duran hükümet, kira fiyatlarını dengelemeye çalışacak. Kira şirketleri için yalnızca kiraya verilecek evlerin yapılması planlanırken bu sayede yalnızca kiralık evler inşa edilecek.

Avrupa başta olmak suretiyle batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler kapsamında kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor. Hükümet ise bu planın üzerinde duruyor.

MEVZUAT OLUŞTURULACAK

Söz konusu düzenleme için öncelikli hedef mevzuat oluşturulması. Üretilmesi planlanan kiralık evleri şirketlerin satış yapmaması için mevzuat oluşturulacak. Mevzuat sonrası kiralık konut şirketleri evleri kiralayacak. Evleri kiralayanlar şirketler olacağı için evden çıkarma gibi durumlar da yaşanmayacak.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Rızai Taksim Nedir ? Rızai Taksim Nasıl Yapılır ?

Aile Malları Ortaklığı Nedir ?