in

Z Kuşağının Konut Algısı Araştırıldı

Akademisyenler, Z kuşağının gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri konutlar için olası beklentilerini araştırdı.

İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinden akademisyenler Z kuşağının gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri konutlar için olası beklentilerini araştırdı. 18-22 yaş arasında gençlerle yapılan anketin sonuçlarına göre Z kuşağı, bahçeli müstakil evde oturmak istiyor, komşuluğu ve mahremiyeti ön planda tutuyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden Yüksek Mimar İbrahim Erol’un, Prof. Dr. Ayfer Aytuğ ve Yüksek Mimar F. Esra Tanrıkulu ile kaleme aldığı ‘Türkiye’de Z Kuşağı’nın Konut Algısı Üzerinden Geleceğin Konutlarına İlişkin Önermeler’ başlıklı bilimsel makale yayımlandı.

Aidiyet, mahremiyet, esneklik ve estetik kavramları üzerinden Z kuşağının ev algısının değerlendirildiği çalışmanın sonuçlarına yönelik bilgi veren Erol, “Konutlarda şahsileştirilebilen ve ihtiyaçlara göre genişletilip-daraltılabilen alanların arttırılması, ev içi mahremiyet duygusunun göz önünde bulundurulması, akıllı konut sistemleri vb. yeniliklerin geliştirilmesi, Z kuşağının geleceğin konutlarından beklentileri arasında” dedi.

MUTFAK MAHREM ALAN

Z Kuşağının çevre ve komşuluk ilişkileri bakımından aidiyet duygusuna çoğunlukla önem verdiğini belirten Yüksek Mimar İbrahim Erol, “Mahremiyet konusu ile ilgili titiz oldukları görülüyor. Mutfak, ev içi mahremiyet bağlamında, aile içi bireyler arası bir mahremiyet alanı oluşturmaktan ziyade daha fazla gelen misafirlere karşı mahrem tutulmak istenen bir alan. Özellikle evdeki bireylerin yemek hazırlığı yaptığı ortamı başkaları olarak tanımlanan diğer insanlarla paylaşmak istememesi nedeniyle, mutfağın konuttaki diğer mekanlar ile birleştirilip genişletilmesi mümkün olsa da Z Kuşağı mutfağın mahrem alan olarak kalmasını tercih ediyor” şeklinde konuştu.

“HAREKETLİ PANEL DUVARLAR TERCİH EDİLİYOR”

Z kuşağının işlevsel verimliliği estetiğin üstünde tuttuğunu ifade eden Erol, “Z Kuşağı’nın hızlı ve kolay yaşam biçiminin, ev algıları üzerindeki yansıması olarak ifade edilebilecek olan bu durum, gençlerin işlevden taviz vermeden tasarlanacak estetik konutlarda yaşama talebini ortaya koyuyor. Konutlarda çeşitli mekan organizasyonlarının planlanabilmesine imkan sağlayan dinamik panel duvarların tercih edilmesi bu durumu destek veriyor. Herhangi biri için geliştirilen bir konutun dinamik duvarlar ile şahsileştirilebiliyor olması, her şeyi şahsileştirme eğiliminde olan Z Kuşağı’nın davranışsal alışkanlarına son derece uyumlu” şeklinde konuştu.

ÖNCELİKLİ TERCİH BAHÇELİ MÜSTAKİL EV

Katılımcıların öncelikli tercihlerinin, bahçeli müstakil evler, villalar olduğunu belirten Erol, “Katılımcıların en fazla vurguladığı diğer kavramların konfor, genişlik ve ferahlık olduğu görülüyor. Sonrasında ise sessiz, sakin ve huzurlu konutları tercih ediyorlar. Birçok disiplinde olması gerektiği gibi, mimarlıkta da gelecek ile ilgili atılacak adımlarda, gelecek kuşakların tercihlerinin belirlenmesi ve gerekli dönüşümün doğru bir biçimde gerçekleştirilmesi toplumsal açıdan önem taşıyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

216 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Taşınmazın İpoteği Nasıl Kaldırılır ?

Konut Satış İstatistikleri Ocak 2021