in

Ziraat Bankası Ve TKGM İş Birliği

Ziraat Bankası’nda ‘Tapu’da Güvenilir Hesap Uygulaması’ Devrede !

Gayrimenkul alıp satarken yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracak, güvenilir şekilde ödeme yapabilecekleri yeni uygulama hayata geçirmeyi hedefleyen Ziraat Bankası, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ile işbirliğine giderek “Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması”nı başlattı.

Uygulamayla birlikte, gayrimenkul mülkiyet hakkının devrini ihtiva eden kredili ya da kredisiz tüm tapu işlemlerinde, satıcı ve alıcı arasında gayrimenkul mülkiyeti ile transfer tutarının eş zamanlı olarak el değiştirmesi sağlanacak, gayrimenkul alım ve satımı gerçekleştirecek müşterilerin güvenilir bir şekilde para transferini yapabildikleri, dolandırıcılık risklerine karşı güvenilir bir ortam sağlanacak.

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz, şöyle dedi:

“Finansal dijital teknolojilerin kullanımının arttığı, fiziki para ile temasın da en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor. Uygulama ile nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak, hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor. Ayrıca tarafların bu süreçte yaşayabileceği olası güven sorunları da ortadan kaldırılıyor.

Ziraat Bankası’nda vadesiz mevduat hesabı olan ya da yeni hesap açacak müşteriler, gayrimenkulünün kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne devir alan ya da devir eden olarak müracaat ettikten sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sisteminden aldıkları başvuru numarasını, işlem için Ziraat Bankası şubesine bildirir. Ziraat Bankası şubesinde Tapu Güvenilir Hesap işlemine yönelik gayrimenkulü devir eden (satıcı) tarafından verilen bilgilerin sisteme girişi akabinde bilgilerin devir alan (alıcı) tarafından da onaylanması ile uygulama başlatılır ve transfer bedelinin Ziraat Bankası güvencesine alındığı bilgisi taraflara SMS ile bildirilir. Tapu Müdürlüğünde devir işleminin tamamlanması ile eş zamanlı olarak devir alan (alıcı) hesabından devir eden (satıcı) hesabına bildirilen tutar aktarılır.”

Ne düşünüyorsunuz?

74 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TAKBİS’ten Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vatandaşlık Yasası Değişti !