in , ,

10 Yıllık Sorun Çözülüyor !

Evler 2023’te teslim edilecek.

Türkiye’de simge kentsel dönüşüm alanlarından biri olan İstanbul Fikirtepe’de yarım kalan inşaatlar tamamlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın hak kaybı olmaması için emsali 4, paylaşım oranını ise yüzde 50 olarak belirledi. Kira için başvurular bölgede bulunan irtibat ofisleri vasıtasıyla yapılırken her bir konut için tek tek kira desteği alınacak.

Sürecin hızlı ilerlemesi adına vatandaş ile bakanlık arasında bir sözleşme yapılmayacak, süreç resen gerçekleşecek. Tapuların hazineye devrinin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Mülkiyet hakkı devletin garantisi altındadır, vatandaşın hak kaybı olmayacak. Tüm işlemler hak sahiplerinin devir öncesi tapuları üzerinden gerçekleştirilecektir” denildi. Sosyal donatı alanında kalanlar da hak kaybına uğramayacak.

AYDA 1.500 TL KİRA YARDIMI

Evlerini tahliye eden vatandaş 48 ayı geçmemek şartıyla yeni evini alana kadar her ay kira yardımı alacak. İstanbul’da dönüşüm projeleri için belirlenen aylık kira yardımı 1.150 lira iken bu Fikirtepe için 1.500 lira olarak gerçekleşecek. İkamet eden vatandaşlar bakanlığın belirlediği aylık kira bedelinin 5 katı kadar (7 bin 500 lira), kiracılar ise 2 katı kadar (3 bin lira) defaten kira yardımı alabilecek. Hak sahiplerinin kira yardımını peşinen alması için ikamet etme şartı aranacak ve sonraki kira bedeli takip eden aylarda yapılacak.

2023’TE EVLER TESLİM EDİLECEK

Bölgede kimi hak sahiplerinin küçük kimilerinin ise büyük metrekareleri var. Bu durumda söz gelimi vatandaşa düşen hak 55 metrekare ancak en küçük konut 60 metrekare ise vatandaş aradaki 5 metrekare değer için borçlandırılacak. Değer SPK lisanslı kuruluşlarca belirlenecek. Eğer vatandaşa 150 metrekare konut düşüyor ancak 140 metrekare alıyorsa bu defa o alacaklı duruma gelecek.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bursa’da 91 Mahalle ‘Kırsal Mahalle’ Statüsüne Geçiyor

Bakan Kurum, Müsilaj, Deprem ve Kentsel Dönüşümle İlgili Açıklamalar Yaptı