in ,

Arnavutluk’taki Tarihi Camiler Restore Ediliyor

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da temaslarda bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da temaslarda bulundu.

Restorasyon çalışmalarında sona gelinen Tiran Ethem Bey Camisi’ni ziyaret eden Serkan Kayalar, çalışmalar ile ilgili yetkililerden bilgi aldı. Kayalar, TİKA’nın sürdürdüğü restorasyon projelerinin incelenmesi adına bir çalışma ziyareti yaptıklarını, TİKA’nın çok uzun yıllardan beri Arnavutluk’ta birçok alanda proje gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kayalar, eğitimden sağlığa, kapasite artırımından kültürel varlıkların korunmasına kadar birçok projenin sona erdiğini ve bazılarının ise devam ettiğini kaydederek, “Bugün de Tiran’ın oldukça önemli bir eseri olan Ethem Bey Camisi’nin restorasyonu ile ilgili çalışmalarımıza refakat ettik. Arkadaşlarımızın çalışmalarını inceledik ve sona gelinen çalışmalar ile ilgili bilgi aldık” dedi.

İki seneden bu yana Arnavutluk’ta dört eserin restorasyonunun devam ettiğini ve bu eserlerde sona geldiklerini belirten Kayalar, şunları söyledi: “İşte bu eserlerden birisi de Tiran’ın incisi sayılabilecek Ethem Bey Camisi. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlayan bu restorasyon projelerinde sona geldik. Sayın Bakanımızın tensip ve talimatlarıyla sahaya gelip, sona gelinen çalışmalarla ilgili bilgileri aldık. İnşallah önümüzdeki günlerde Tiran Ethem Bey Cami’mizin restorasyonunu nihayetlendirmeyi hedefliyoruz. İki ülke arasında ortak kültürel miras için oldukça önemli bu eseri, Arnavutluk’a kazandırma açısından biz de mutluyuz. İnşallah önümüzdeki dönemde de TİKA olarak projelerimize bilhassa bu alandaki projelerimize devam etme arzusundayız.”

Temasları kapsamında Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliğini de ziyaret ederek Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ve diğer yetkililerle görüşen Kayalar, Berat kentinde TİKA tarafından restorasyonu yapılan yapıları da ziyaret etti.

TİKA, Arnavutluk’ta Ethem Bey Camisi’nin yanı sıra Berat’ta Ergiri Pazar Camisi, Berat Hünkar Camisi ve Halveti Tekkesi ile Berat Bekarlar Camisi’nin restorasyonunu da gerçekleştiriyor.

Ne düşünüyorsunuz?

90 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamu Kurumlarının İhalelerine Nasıl Başvurulur ?

İnşaatı Devam Eden Eve Kredi Çıkar Mı ?