in ,

Çukurova Havalimanı İçin Tarih Verdi

2017 yılında altyapı çalışmalarına başlanan havalimanı ne zaman hizmete açılacak ?

Bakan Adil Karaismailoğlu, Çukurova Havalimanı altyapı inşaatının yüzde 92,3’ünün tamamlandığını, birinci etabın 2022’de hizmete açılacağını açıkladı.

Karaismailoğlu, “Çukurova Havalimanımızda alt ve üst yapı inşaat çalışmaları titizlikle devam ediyor. Bugüne kadar yüzde 92,3 oranında fiziki gerçekleşme kat edildi. I. Etabı, inşallah 2022’de tamamlayarak, havalimanımızı hizmete açacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Mersin’e geldi. Çukurova Havaalanı Şantiyesini ziyaret eden ve brifing alan Bakan Karaismailoğlu; I. Etabı, 2022’de tamamlayarak, havalimanını hizmete açmayı planladıkları kaydetti.

“YÜZDE 92,3 ORANINDA FİZİKİ GERÇEKLEŞME KAT EDİLDİ”

Çukurova Havalimanında alt ve üst yapı inşaat çalışmalarının titizlikle devam ettiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, Havalimanı’nın altyapı inşaatına 2017 yılının başında başlandığını açıkladı. Bugüne kadar yüzde 92,3 oranında fiziki gerçekleşme kat edildiğini kaydeden Karaismailoğlu, yıl sonuna kadar projeyi tamamlamayı planladıklarını ifade etti.

“Projemiz kapsamında; 3500 metre uzunluğunda pist ile aynı uzunlukta paralel taksi yolu yapıyoruz. Yine ilaveten, 30’ar metre uzunluklarında 4 adet yüksek sürat taksi yolu ile aynı uzunluk ve sayıda bağlantı taksi yolu öngörüyoruz. 1000 metreye 243 metre boyunda apron yanı sıra 464 x 120 metre ölçülerinde de özel uçak apron inşa ediyoruz. Havalimanımızın kargo terminal apronu 252×243 metre ebatlarında olacak. İki adet yer hizmetleri araç parkı inşa edilirken projenin çevre tel örgüsü yanı sıra nöbetçi kulübeleri ve çevre güvenlik yolu da yapılacaktır.”

“I. ETABI, İNŞALLAH 2022’DE TAMAMLAYARAK, HAVALİMANIMIZI HİZMETE AÇACAĞIZ”

Çukurova Havalimanı’nın üst yapı inşaatlarının yap-işlet-devret yöntemi ile yapıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, Kamu özel işbirliği projeleri ile genel bütçenin yanında ilave finans kaynakları bulup; yatırımları arttırarak; hızlandırdıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Son 18 yılda bütçemizin yüzde 18’ini KÖİ projeleri ile yaptık. Üst yapı ihalesini 20 Kasım 2020’de gerçekleştirdik. Bütün dünyanın Kovid-19 ile savaştığı adete maske savaşlarının olduğu ortamda ihalemize gösterilen olağan üstü ilgi ülkemize olan güvenin bir eseridir. 8 Ocak 2021’de yer teslimi yapılarak çalışmalara start verildi. I. Etap inşaatları için 60 bin metrekarelik İç-Dış Hatlar Terminal Binası, 30 bin metrekarelik kapalı otopark ve viyadük, 6 adet sabit ve dinamik yolcu köprüsü, DHMİ Hizmet Binası, teknik blok ve kontrol kulesi, kaza ve yangın istasyonu, güç merkezi, akaryakıt istasyonu, atık su arıtma tesisi, ısı merkezi ve depolar, uçak yakıt hidrant tesisi ile peyzaj alanları yer alacak. I. Etabı, inşallah 2022’de tamamlayarak, havalimanımızı hizmete açacağız.”

“2 MİLYON 700 BİN ADET YOLCU GARANTİSİ VERİLMİŞTİR”

Bakan Karaismailoğlu, “Yap işlet devret ihale usulü ile yapılacak üstyapı, terminal ve mütemmim yapılar için görevli şirket toplamda 155 milyon euro yatırım yapacaktır. Bütün kamu özel işbirliği projelerinde olduğu gibi yapım için kamu bütçesinden hiç bir ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca ihaleyi Kazanan firma havalimanı inşaası bitirip hizmete aldıktan sonra, işletme süresi boyunca toplam 297 milyon 100 bin euro kira bedelini devletimize ödeyecektir. İşletme süresinin ilk 12 Yılı ile sınırlı kalmak kaydıyla 2 milyon 700 bin adet yolcu garantisi verilmiştir bu da mevcut yolcunun yarısı kadardır.”

Bakan Karaismailoğlu, Mersin ziyareti kapsamında Mersin Valiliğini ve Mersin AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti. Mersin Limanı Genişletme Projesi Temel Atma Törenine ve Römorkörlerle Liman Gezisine de katılan Karaismailoğlu, daha sonra Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini, Akdeniz Belediyesini ve Toroslar Belediyesi ziyaret etti.

Ne düşünüyorsunuz?

154 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dünya Sektörler Arası İş Birliği Forumu, Ankara Hilton Garden Inn Otel’de Gerçekleştirilecek !

Tarihi Av Köşkü Satışa Çıkarıldı