in ,

Ergene Havzası’nda Tesislere Kapatma Cezası Verildi

Kirliliğin önlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trakya’da Ergene Havzası’ndaki kirliliğin önlenmesi için son 2 yılda 3 bin 440 denetim gerçekleştirdiklerini, 24 milyon TL idari para cezası uygulandığını, 36 tesise kapatma cezası verildiğini ifade etti. Denetimleri aralıksız sürdüreceklerini söyleyen Bakan Kurum, Ergenemizi ve Meriçimizi koruyoruz. Bölgeyi doğal güzelliğiyle beraber gelecek nesillere bırakacağımız adımları kararlı biçimde atmaya devam ediyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere Edirne’ye geldi. Edirne Valiliği’nde Vali Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti İl Başkanı Belgin İba ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Kurum, Değerlendirme Toplantısı’na katıldıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Edirne’de hayata geçirecekleri projelerde ‘Güçlü Edirne, Güçlü Türkiye’ parolasıyla hareket ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, “Edirne’de yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Projelerimizi, hep beraber istişare ettik. Bu çerçevede önemli kararlar aldık. Bugüne değin Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Edirnemize birçok alanda 16 milyar liralık yatırım yapıldı. Yeni yatırımlarımızı da yaparak Edirnemizi daha yaşanabilir, daha kuvvetli ve bölgesinde lider bir şehir haline getirecek adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda aldığımız kararlarımızı paylaşmak isterim” şeklinde konuştu.

MERİÇ NEHRİ KIYISINA MİLLET BAHÇESİ

Meriç Nehri kıyısında hayata geçirecekleri ‘3 Nehir 1 Şehir’ projesi hakkında da Kurum, şunları anlattı: “Meriç Nehri kıyısına 100 bin metrekarelik alan üzerine Millet Bahçesi kurulacak. Burada tam 30 kilometre bisiklet ve yürüyüş yolu olacak. Ekolojik dokuya zarar vermemek adına üç tane köprü yapılacak. Bu sayede gençlerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın, Edirne’ye gelen 5.5 milyon ziyaretçimizin gezip vakit geçirebileceği, Meriç Nehri’ne ve oradaki tarihi güzelliklere sahip çıkacağı çevre düzenleme projesi Millet Bahçesini kazandırıyoruz. 7 gün 24 saat yaşayabilecek ve Edirne halkımızın, gelen vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak bir projeyi yürütüyoruz. Bakanlığımız TOKİ Başkanlığı eliyle bu projeyi inşa edecek. 50 milyon lira bedelli projeyi, bu yıl içerisinde başlayıp, 2022 yılı içerisinde de Edirne ve ülkemize kazandıracağız.”

NEHİR ÜZERİNE ARŞİMET TRİBÜNÜ VE BARAJ

‘3 Nehir 1 Şehir’ projesinde Edirne Valiliği tarafından nehir üzerinde Arşimet Tribünleri ve baraj yapılacağını söyleyen Bakan Kurum, “Bununla beraber yeşil enerji elde edeceğiz. Bu kapsamda da aşağı yukarı 5 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek projeyi valiliğimiz, özel idaremiz içeriğinde yapacak ve Edirnemize kazandıracak. Burada hem çevreyi koruyacak hem de şehrin doğal güzelliğine değer katacak bir projeyi Edirne‘ye kazandıracağız” dedi.

ALTYAPI YENİLENİYOR

Bakan Kurum, İller Bankası ve Edirne Belediyesinin kentte başlattıkları altyapı çalışmalarına da değindi. Çalışmalar sona erdiğinde şehrin adının su taşkınlarıyla anılmayacağını söyleyen Kurum, “Her yağışta, Edirne maalesef su altında kalıyor. Buradaki altyapı sorunlarını de çözüme ulaştırmak amacıyla önemli bir projeyi yürütüyoruz. İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu projelerini değerlendirecek bir altyapı çalışmamız var. Burada yüzde 40 seviyesine geldik. Bittiğinde inşallah Edirnemizin çevresel altyapı sorunlarının tamamını çözmüş olacağız. Bu çalışma kapsamında asbestli içme suyu borularının tamamını yeniliyoruz. Bu sayede Edirneliler sağlıklı polietilen borulardan içme suyu temin edecek şeklinde konuştu.

ERGENE’DE 36 TESİSE KAPATMA CEZASI VERİLDİ

Bakan Kurum, Meriç’i besleyen Ergene Havzası’ndaki çevre kirliliğine de dikkat çekti. Bölgede son 2 yılda 3 bin 440 denetim yaptıklarını, aşağı yukarı 24 milyon lira idari ceza uyguladıklarını ifade etti. Kurum, “Denetimlerimiz aralıksız sürdürülmektedir. 36 tesise kapatma cezası verilmiştir. Fiilen Ergenemizi hem de Meriçimizi koruyacak, doğal güzelliği gelecek nesillere bırakacak adımları kararlı biçimde atmaya devam ediyoruz” dedi.

KALEİÇİ’NE KENTSEL YENİLEME PROJESİ

Edirne’nin Kaleiçi semtinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili Bakan Kurum şu bilgileri verdi; Kaleiçi mevkisinde 579 adet tescilli tarihi konak yer alıyor. Bu konakların 86 tanesi metruk veya yıkılmak üzere. Vatandaşlarımızla da görüşerek, TOKİ Başkanlığımız eliyle kentsel yenileme, restorasyon projesi yürüteceğiz. İlk önce 86 tarihi konağı restore edeceğiz. Akabinde vatandaşlarımız ister kendileri isterse TOKİ ile anlaşarak buraları restore edebilecekler. Bu sayede bölgeyi turizme kazandırmayı planlıyoruz. 579 tarihi eseri inşallah etaplar durumunda tarihimize uygun yenileyerek; kentin tarihi dokusunu ortaya çıkaracağız.”

SAROS KÖRFEZİ’NDE 9 ALAN DÜZENLENECEK

Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığı eliyle bölgede 1 milyon konuta ulaştıklarını ifade etti. Edirne’nin incisi Saros Körfezi’nde 9 alanı ihya edeceklerini söyleyen Bakan Kurum, “Özel İdare’yle beraber buradaki atıl sosyal tesisleri ihya edeceğiz. Vatandaşlarımız buraya geldiklerinde hem denizden hem de doğal güzelliklerinden en uygun şekilde yararlanmasını planlıyoruz. Koordinasyonu valiliğimiz yapacak” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çeşme’de 88 Arsayı Satışa Çıkardı

Hidroelektrik Santraller İçin Özelleştirme Kararı Alındı