in ,

Hastane Arazisinde Devir Tartışmaları Yaşanıyor !

Türkiye’nin KKTC’de inşa edeceği hastane arazisinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, daha sonra ihaleyi kazanan gruba devredildiği ifade edildi.

Türkiye, Kıbrıs’ın kuzeyine 500 yataklı bir hastane kuruyor. Koronavirüs salgınının sağlık sisteminde yarattığı problemlerle karşı karşıya olan KKTC, Türkiye tarafından yapılacak hastaneyi dört gözle beklerken, inşa sürecinde yaşanan gelişmeler Kıbrıs Türk toplumunda tartışmaları beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz haftalarda Lefkoşa’nın Kızılbaş bölgesinde Türkiye’nin inşa edeceği 500 yataklı yeni hastane arazisinin T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne devri, Kıbrıs Türk muhalefetinin tepkisini çekti. Devir işleminin içeriğine dair detay vermeyen Başbakan Ersan Saner, arazi devrinin ‘bir buçuk ay önce’ yapıldığını açıkladı. Saner, arazinin zemin çalışmalarının da yapıldığını, hedefin 15 Kasım’da temelin atılması olduğunu açıkladı.

‘HÜKÜMETİN DEVİR YETKİSİ YOK’

Kıbrıs’ta yayın yapan bir gazete, hastanenin inşa edileceği arazinin 1 Nisan 2021 tarihinde yapılan bir teslim tutanağı ile ilkin KKTC Sağlık Bakanlığınca T.C. Sağlık Bakanlığı adına T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, akabinde ise ihaleyi kazanan gruba devredildiğini bilgisini paylaştı.

Yer teslimi mi yapıldı yoksa arazinin mülkiyeti mi devredildi, henüz netlik kazanmış değil. Kuzey Kıbrıslı kaynaklar, KKTC hükümetinin devir yetkisi olmadığı konusu ile ilgili ısrarcı. KKTC İçişleri Bakanlığı ise bugüne dek konuyu aydınlatmadı. Bu durumla birlikte Kıbrıs’ın kuzeyinde “Türkiye artık Kıbrıslı Türkleri ilgilendiren tüm konularda tek söz sahibi makam” yorumları gündeme taşındı.

‘EMSALİ YOK’

Yeni Düzen’e son gelişme ile ilgili konuşan eski sağlık bakanı Mustafa Arabacıoğlu, “Böyle bir kararın dünyada emsali var mı?” sorusunu sorarken, KKTC’nin eski içişleri bakanı Ayşegül Baybars, gerçekleşen arazi devri ile ilgili mülkiyet mi yoksa yer teslimi mi yapılmış olduğu ile ilgili bir açıklamanın yapılmadığını açıkladı. Baybars, 500 yataklı hastanenin hangi modelle yapılacağının, işletme şartlarının önemli olduğunu kaydederek, “Mülkiyetse devir olmamalı. Umuyoruz ki yap işlet modeli bir durumdur” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN’IN MÜJDELEDİĞİ ŞEHİR HASTANESİ

Türkiye’nin inşa edeceği yeni hastane ile ilgili olarak Kıbrıs’ı 15 Kasım 2020’de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni bir sözümüz daha var, proje ihalesi vesaire tamam, 500 yataklı bir hastaneyi daha inşallah Kuzey Kıbrıs’ımıza kazandıracağız. Modern mimari anlayışıyla tasarlanmış ve tek, iki kişilik hasta yatak odalarıyla birçok tanı ve tedavi birimlerini içeriğinde barındıracak bu yatırıma inşallah yer tesliminden hemen sonra başlayacağız. Böylece Kıbrıs Türkü’ne ve yurt dışından gelen misafirlere ülkemizdeki şehir hastaneleri standardında hizmet alabilecekleri muhteşem bir sağlık tesisini kazandırmış olacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Basına yansıyan son bilgilere göre Lefkoşa’nın yeni hastanesi nitelikli hasta odalarıyla, modern ameliyathaneleri ve laboratuvarlarıyla; son teknoloji MR, tomografi, CT anjiyo, Pet-CT, dijital röntgen ve benzeri görüntüleme sistemleriyle hizmet verecek.

Ne düşünüyorsunuz?

115 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hazine’ye Ait Arsalar İhale İle Satılacak

Ecrimisil Yapılandırma Detayları 2021