in ,

İEKK Toplantısında Gündem, Çeşme Turizm Projesi’ydi !

Yarımada hakkında projeye dair tüm detaylar haberimizde…

28 Ocak 2021’deki İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy davetliydi.

Konu; Çeşme Turizm Projesi’ydi.

Bakan Ersoy, yaklaşık 100 dakika boyunca Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon (İEKK) üyelerini bilgilendirdi.

Projeyi kısaca hatırlayacak olursak;

Devlet, Yarımada’da 97 hektar (97 milyon m2) yeri öncelikli proje alanı ilan etmişti. Burada, bütün Yarımada’nın makûs talihini değiştirecek dev bir turistik proje planlanıyordu. Bu alanın yalnızca %6’ sı özel mülkiyete ait.

Sayın Bakan, tüm dünya örneklerini incelediklerini ve proje sonunda Cannes gibi bir yeri gerçekleştirmeyi hayal ettiklerini söyleyerek şunları aktardı.

Proje bitirildiğinde 100 bin nitelikli yatak kapasitesine ulaşacağını, bunun da 100 bin nitelikli istihdam anlamına geleceğini açıkladı. Projede yatay mimari öngörüldüğünü, zemin (+) 2 katın geçilmeyeceğini, “doğa dostu” bir turizm hedeflendiğini, proje kamu arazilerine planlandığı için tamamının dünyada bir ilk olarak “çevre sertifikası”na sahip olacağını söyledi. Kullanılacak malzemelerin çevre dokusuna uygun olacağını, sübvansiye ettikleri esnaf ve zanaatkarlar marifetiyle, yalnızca gelir üzerinden pay alma esaslı, ticari alanlar oluşturulacağını açıkladı. Bölgenin yatırımcılara 49 yıllık ihale yöntemiyle tahsis edileceğini, bu şekilde 1 milyar dolar kadar gelir elde edileceğini ve bunun alt yapı yatırımlarına harcanacağını söyledikten sonra, artan kısmın Kemeraltı, Agora gibi yerlerin kalkınmasına sarf edileceğini belirtti.

Projede “sesli” ve “sessiz” sahaların separe edileceğini, projenin su ihtiyacının ters ozmos ve denizden arıtma yöntemiyle elde edileceğini, tahsis gelirleri ile bu yatırımların sabit maliyetlerinin karşılanmasının mümkün olduğunu, işletme giderlerinin sabit yatırım akabinde esasen ucuz olduğunu söyledi.

Bölgede 21 adet golf sahası planlandığını, yine bölgede büyük bir müze, kültür-sanat merkezleri, galeriler, konser salonları, sinema salonları ve benzeri etkinliklerin yer alacağını açıkladı. Golf üzerinde bilhassa durarak, bunun “düşük sezon” sporu olduğunu, böylece 12 ay turizm planlandığını, e-formula gibi motor sporlarının gerçekleşeceğini aktardı.

12 aylık turizmin en çok İzmir’e yarayacağını, bu proje ile yerliden ziyade yabancı turiste hitap edileceğini, bu yüzden illa cuma-pazar turizmi yerine hafta içinde başlayan bir turist profili oluşturulacağını, hava limanında bu esasa göre uçuş uygulamaları hazırlayacağını açıkladı.

Bakan Ersoy, bu aşamaya gelinceye kadar İzmir Ticaret Odası, Çeşme Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir grup oluşturduklarını, Ekim 2020 tarihinde başlayan çalışmaların birkaç ay içinde tamamlanacağını söyledi.

Ayrıca, Yüksek Teknoloji, Sakarya, Mersin ve ODTÜ üniversitelerinden akademik katkı aldıklarını, ilgili diğer bütün devlet kuruluşlarından ÇESTOP’a kadar çeşitli görüş ve tavsiyelerle beslendiklerini belirtti.

Ulaşım etüt, ekolojik araştırma, stratejik etki değerleme, jeolojik etki, ters ozmos gibi konularda akademik rapor hazırlatılarak çalışma grubuna ulaştırıldığını, yer altı suları için de rapor hazırlattıklarını dile getirdi.

Bölgede çevre düzeni, nazım ve uygulama imar planları ve konsept projelerin hazırlandığını, bunların Çalışma Grubu’nun değerlendirmesine sunulacağını ve bütün bu çalışmaların 2021 yılında tamamlanmasının ve projenin 2023 yılında hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Bu aşamalar sırasında başta İngiltere ve Hollanda olmak suretiyle bütün ülkelerde kapsamlı tanıtımlar yapılacağını (Road Show), mümkün olduğu ölçüde pazar çeşitlemesine gidileceğini, yalnızca Alman, Rus, Arap turiste dayanılmayacağını, keza her türden (siyasi) krizden en az etkilenmenin sağlanacağını dile getirdi.

Sayın Bakan, kıyılarda balık çiftliklerine olumlu bakmadığını, projede Yarımada’nın bir “sanat adası”na dönüştürüleceğini, günün sonunda bu yatırımlarla yıllık 4-5 milyar dolar gelir hedeflendiğini ve ülke turizm gelirinin % 7-8’ inin yalnızca bu bölgeden karşılanacağını, daha da önemlisi bu projenin her türden yatırımları tetikleyeceğini, iki mega-yat marinası ve bir nostaljik balıkçı barınağı planladıklarını söyledi.

İZMİR Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKK) üyeleri Sayın Bakan’a birçok soru yöneltti.

Sayın Bakan konusuna oldukça hakimdi. Sorulan her soruyu yanıtladı. Bu arada Bakan Bey, Tunç Soyer’in hatırlatması üzerine “elektrik fabrikası” ihalesinin Büyükşehir’e kazandırılması konusunda destek vereceğini de taahhüt etti.

Ne düşünüyorsunuz?

262 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Asgari Ücretliler Nasıl Ev Sahibi Olur ?

Emlak Konut GYO, Konut, İşyeri ve Arsa Satış İlanları Yayımladı !