in ,

İstanbul’da Açılacak Yeni Metro Hatları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da yapımı devam eden metro hatları ile ilgili konuştu. Bakan Karaismailoğlu, metro hatlarının 2023 yılında hizmete açılacağının müjdesini verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da yapımı devam eden metro hatlarına dair açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, Pendik Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının Yayalar istasyonu şantiyesini ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu.

” İstanbul’u Birilerinin Keyfine Bırakamazdık”

Şantiyede basın mensuplarına metronun yapımı ile ilgili bilgi veren Karaismailoğlu, ”İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık” diyerek İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na gönderme yaptı. Karaismailoğlu, Pendik Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı dahil olmak suretiyle İstanbul’da toplam uzunluğu 103,3 kilometre olan 7 ayrı raylı sistem hattında çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Karaismailoğlu, Bakırköy (İDO) – Bahçelievler – Güngören – Bağcılar (Kirazlı) metro hattı, Başakşehir – Çam ve Sakura Hastanesi – Kayaşehir metro hattı, Küçükçekmece – Halkalı – Başakşehir – Arnavutköy – İstanbul Havalimanı metro hattı, Beşiktaş (Gayrettepe) – Kağıthane – Eyüp – İstanbul Havalimanı metro hattı ve Zeytinburnu (Kazlıçeşme) – Fatih (Sirkeci) Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım projeleri kapsamında İstanbul’daki 251 kilometrelik raylı sistem uzunluğunu 354,3 kilometreye yükselteceklerini açıkladı.

Karaismailoğlu, yapımı devam eden projelerin bu yılın ilk yarısından itibaren işletmeye açılacağını belirterek, metro hatlarının tamamının 2023 yılından itibaren halkın hizmetine açılacağının müjdesini verdi.

Demiryolu Çalışmaları da Sürüyor

Şehir içi ulaşımda 159,2 kilometrelik 13 ayrı proje için çalışmaların devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, şehir içi toplu ulaşıma gösterilen ilgiyi demir yolu ulaşımına da gösterdiklerini ifade etti. Bakan Karaismailoğlu, Konya- Karaman hızlı tren hattının Cumartesi günü hizmete açılacağını, Ankara- Sivas, Halkalı-Ispartakule-Çerkezköy, Çerkezköy-Edirne-Kapıkule, Bursa- Yenişehir- Osmaneli, Mersin- Adana- Gaziantep, Karaman- Ulukışla, Aksaray-Ulukışla-Mersin Yebirçok, Ankara (Yerköy)-Kayseri ve iki uluslararası havalimanını birleştiren Gebze- Sabiha Gökçen Havalimanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı- Halkalı, Çatalca hızlı tren hatlarında da çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

Pendik metrosuna dair de konuşan Karaismailoğlu, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen metro hattının 7,4 kilometre uzunluğunda olduğunu ve Fevzi Çakmak Hastanesi, Yayalar, Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonlarının bulunduğunu açıkladı. 80 kilometre işletme hızı ile ulaşımın sağlanacağı metro hattının saatlik yolcu kapasitesi 70 bin kişi olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

223 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2022 Kira Yardımı Başvuruları

Pop Art Dekorasyon Nedir ?