in ,

İzmir’in Gayrimenkul Analizi..

Tüketicilerin gayrimenkul edinme motivasyonlarında büyük değişiklikler olacak !

İzmir’in yeni yılda kentsel dönüşüm projeleri başta olmak suretiyle site şeklinde yeni konut projeleriyle adından sıkça söz ettireceğine dikkat çeken Gayrimenkul PR şirketinden yapılan açıklamada tüketicilerin İzmir’den gayrimenkul edinme motivasyonlarında büyük değişiklikler olacağı ifade edildi.

Gayrimenkul ekonomisi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren Gayrimenkul PR, İzmir’in inşaat ve gayrimenkul sektöründeki trendleri ve öngörülerini açıkladı. Her şeyin değiştiği hayatımızda tüketicilerin gayrimenkul edinme motivasyonlarının da değiştiğinin önemini vurgulayan Gayrimenkul PR, ekonomik krizin daha da koyulaşacağı yeni dönemde gerçek alıcı kitlesinin azalacağını ve inşaat şirketlerinin rekabette üstünlüğü sağlayıcı etkiler yaratmak için az olan müşteri kitlesine sahip olmak için ikna edici ve kararlı alıcı kitlesi yaratıcı Advertorial tekniğini şirketlerine yükleyip, pazarlama stratejilerini tekrar başlatacaklarını öne sürdü.

İzmir genelinde konut fiyatları piyasa rayiç bedellerinden son derece yüksek fiyatlarda satışa sunulmaya devam ediyor. Avantajlı kredi döneminin yarattığı suni alım ve kaos yaşandı ve o dönemde köpürtülmüş fiyatlardan konutlar alıcı bulduğu için inşaat firmaları ve mülk sahipleri konut fiyatlarını düşürmüyorlar. İzmir’deki emlak endeks değerlerini bu 2 aylık dönem alt üst etti. İzmir gayrimenkul sektöründe fiyatları satıcıların değil, alıcıların belirlediği bir piyasaya doğru gidiyoruz. İzmir’de konut satışları bir önceki yılın Kasım ayında göre yüzde 28 oranında düşmesine rağmen, fiyatlar hala piyasa rayiç bedellerinin çok üstünde. Fiyatlar uygun seviyelere düşmediği sürece tüketicilerin ertelenmiş konut istekleri artacak ve İzmir’de balon oluşacak. Ekonomik kriz ve mali piyasa araçlarının sağladığı yüksek getiri oranları İzmir’de gayrimenkul satışlarını uzun süre olumsuz etkileyecek.

İnşaat firmaları ve emlak ofisleri satış stratejilerini güncelleyecek.

İzmir’de aktif 17 fay hattının bulunması depreme dayanıklı ve yeni konut projelerinin satış şansını artıracak. Deprem, tüketicilerin İzmir’deki gayrimenkullere kuşkuyla yaklaşmasına yol açtığı için inşaat firmaları ve emlak ofisleri eski alışkanlıklarla ev satmakta zorlanacaklar. Gayrimenkul satışında alternatif müşteri kanalları yaratan ve pazarlamayı hızlıca satışa çeviren değer artırıcı, tüketicileri ikna edici ve kararlı müşteri kitlesi oluşturucu Advertorial teknik, İzmirli inşaat firmaları ve emlak ofisleri tarafından temel satış stratejisi olarak kullanılacak

2021 yılında İzmir’deki en büyük yenilik, kentsel dönüşüm ve özellikleri olarak site biçiminde konut projeleri olacak. İzmir’in zemini sağlam ve rakımı yüksek bölgelerinde yeni konut projeleri yapılacak. Bornova, Karşıyaka, Konak, Bayraklı’ nın büyük bir bölümü ada bazında yapılacak projelerle yenilenmeye başlayacak. Alsancak’ın trafik yoğunluğunun olduğu alanlardaki konut projeleri bölgedeki sosyal dokuyu da değiştirecek. Halkapınar ve civarında yoğunlaşan konut projelerinde oturumların başlamasının sonrasında bölgedeki trafik daha da artacak. Bornova’da birbiri ardına yükselecek olan yüksek katlı konut projeleri, bölgenin demografik yapısını değiştirirken, ticaret hacmini büyütecek. Bayraklı’da az katlı konutların yapımıyla yeni yaşam alanları yaratılacak. İzmir’in kıyı şeritlerinde yapılan villa ve konut projeleri cazibesini koruyacak. Ancak bu bölgelerin aktif fay hattında olduğundan dolayı, yapı stokunun yenilenmesi zorunlu olacak. Narlıdere’de zemini sağlam bölgelerde yapımı devam eden ya da tamamlanan konut projeleri dikkat çekmeye devam edecek. Güzelbahçe ve Urla’da son aylarda fiyatların köpürtülmesinden kaynaklı, gerçek alıcılar satın almaktan ziyade uzun vadeli kiralamaya yönelecek. Çeşme’de düzenli yaşam artacağı için tüketicilerin bilhassa 2+1 konut talebi oluşacak. İlçede planları devam eden imar çalışmalarının çoğu uygulanmaya başlayacak ve hem yapı stoku yenilecek hem de yeni konut projeleriyle Çeşme’de alternatif yaşam alanları oluşturulacak. Seferihisar, Menderes, Foça gibi ilçelerde konut talebi canlılığını koruyacak. İzmir genel olarak 2021 yılında nitelikli göç almaya devam edecek.

İzmir konut sektörü 2021’i satış anlamında durağan geçirecek. Alternatifi olmayan özellikleri olan gayrimenkuller doğru fiyattan satışa çıkarıldığı taktirde zamandan ve mali piyasalardan etkilenmeyecek. İnşaat firmaları ürettikleri konut projelerini finansmana dönüştürme hızını değer artırıcı advertorial tekniklerle canlandıracak.

İzmir’de kendi enerjisini üreten, su toplayan konut projeleri ve akıllı villalar yapılacak. Lüks konut anlayışı tekrar biçimlenecek. Daha fazla kullanım alanı yaratan gayrimenkul talepleri artacak. İnşaat maliyetleri süreli arttığı için konut fiyatlarında düşüş beklenmiyor. Pandemi ile geniş bahçeli villaların ve sosyal yaşam alanları olan geniş metrekareli residence daireler tercih edilmeye devam edilecek.

İzmir’de yapımı tamamlanan ya da devam eden plaza türündeki ofislerin konuta çevrilmesinin planları yapılacak.

Pandemi daha uzun yıllar boyu insanların hayatında var olmaya devam edeceği için gayrimenkuller yeni bir yaşam standardı getirecek. İnsanlar artık merkezde ve kalabalıkta yaşamayı tercih etmedikleri için şehrin karmaşasından uzaklaşıp villalara yönelecek. Yeni dönemde gayrimenkullerde en önemli özellik, güvenlikli konut kavramı olacak.

Faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle konut satışlarında uzun bir süre durağanlık devam edecek. İpotekli satışlar da düşecek.

Arsa, arazi ve tarla satışlarında canlılık devam edecek.

İzmir’de yaşanacak kuraklık ve su kesintileri yeni dönemde sıkça görülecek. Deniz suyunun arıtılması projeleri gündeme gelecek. İzmir’de yenilenebilir enerji alanlarına direkt yatırımlar kamu desteği sayesinde artacak.

Yabancılara konut satışında İzmir’de bir canlılık görülecek. AB ülkelerinde yaşanan ayrılıklar ve kaoslar gurbetçileri İzmir’den konut almaya teşvik edecek.

Gayrimenkul satış-pazarlama alanlarında köklü değişimler yaşanacak. Taşınmaz ticaretinin uygulanmaya başlanmasıyla, emlak satış sektörü tümüyle ekonomistlerin söz sahibi olacağı bir döneme girecek.

Ne düşünüyorsunuz?

270 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ, 2021 Yılı Projelerini Hayata Geçirmeye Hazırlanıyor

Ecrimisil Nedir ?