in ,

İzmit’e Milli İrade Meydanı Yapılacak

Proje, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ilçesinde yaklaşık 50 bin metrekare büyüklüğündeki alana Milli İrade Meydanı yapacak. Proje, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kocaeli’ye Milli İrade Meydanı Yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit ilçesinde yapılması planlanan Milli İrade Meydanı projesi için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit ilçesinde bulunan içerisine perşembe pazarının da dahil olduğu 50 bin metrekarelik alanın Milli İrade Meydanı’na dönüştürüleceğini ve buranın çok fonksiyonlu bir yer olarak tasarlandığını açıkladı.

Meydan hakkında bilgi veren Büyükakın, 50 bin metrekarelik meydan için çok çalıştıklarını belirtirken, bu alanın İzmit halkının nefes alacağı, rahatlıkla gezebileceği ve farklı alanlarda kullanılabileceğini söyledi.

Büyükakın, Milli İrade Meydanı’nın ihale sürecinin tamamlanmasının sonrasında 2022 yılının Mart ayında yer temini yapacaklarını ve en geç 1 yıl içerisinde meydanın vatandaşlara açılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Teknolojiden Uzaklaşma Alanı Olacak

Büyükakın, proje ile bölgeye bir de kütüphane kazandırmayı amaçladıklarını ve alanda 350 araçlık bir otopark da yapacaklarını aktararak, kent meydanını her zaman kullanılabilecek bir alan olarak tasarlayacaklarını ifade etti. Büyükakın sözlerine şu şekilde devam etti; gençlerin rahatça gezebileceği, çocukların güvenle oynayabileceği bir alana dönüştüreceğiz. Bu alan teknolojiden uzaklaşma alanı olmalı. Milli İrade Meydanı beton sarılı bir proje olmayacak. Etrafı betonlarla değil, ağaçlarla çevrili olacak. Her koşulda kullanım imkanı sağlayacak.

Proje Mimarı Mucip Ürger, proje hakkında bilgileri paylaştı. Ürger, 50 bin metrekare alana sahip olan projenin bölgenin cazibe merkezi olacağını kaydetti.

Proje kapsamında değişebilir ve yenilenebilir olması planlanan, öğrenme, paylaşma ve hareket fonksiyonlarına hizmet veren toplam 2 bin 796 metrekare tek katlı parçalı kapalı alan yapılacak.

Alanda yeşil alanların yanı sıra 125 kişilik çok amaçlı salon, fitness ve spor salonu, kitap kafe, eğitim ve atölye sınıfları ile kafeler yer alacak.

Milli İrade Meydanı’nda 14 bin 800 metrekare toplanma alanı, kuru havuz, 13 bin 50 metrekare içerisinde doğal amfi oturma alanları, çocuk parkı, açık oyuncak alanı, sergi alanı ve 11 bin 140 metrekare alana sahip 350 araçlık açık otopark yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

96 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

DSİ Acele Kamulaştırma Kararı Aldı !

Kentsel Alan Nedir ?