in ,

Kanal İstanbul İnşaatı İçin Çok Sayıda Firma Sırada !

Kanal İstanbul’u kim yapacak, inşaat ihalesini kim aldı ?

26 Haziran 2021 tarihinde ilk kazmanın vurulacağı ilan edilen Kanal İstanbul projesinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde Kanal İstanbul için ihaleye giren firmalara kesinlikle ödemeye yapmayacaklarını ve projeye destek veren ülkelerle iş ilişkisi içerisine girmeyeceklerini duyurmuştu.

Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamalar büyük tartışma yaratmış, Kanal İstanbul projesi için yabancı bankaların kredi vermek konusu ile ilgili isteksiz davrandıkları iddia edilmişti. Süreçte ortaya atılan iddialara Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu cevap verdi.

KANAL İSTANBUL’U KİM YAPACAK ?

Dev proje ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu zamanında benzer iddiaların İstanbul Havalimanı ile ilgili da ortaya atıldığını hatırlatılarak “İstanbul Havalimanı dünyanın en etkin projelerinden biridir. 170 milyon metrekarelik bir alan hiç bir ekonomik değeri yokken bugün ekonomik değeri olan bir alan oluştu. 10 milyar euro’luk bir yatırım yapıldı. Şimdi hem istihdam sağlıyor hem de garanti yolcu sayısı aşıldığı için devlete para ödeniyor. Ayrıca devlet kira gelirinden de pay alıyor” diyerek Kanal İstanbul projesi için birçok şirketin sırada olduğunu iddia etti. Kanal İstanbul projesinin müsilaj problemini de çözeceğini bir kere daha iddia eden Bakan Karaismailoğlu proje ile Karadeniz’de ortalama sıcaklığın 13 derece ve Marmara’da 18 derece olduğunu, proje ile su derecesinde yaşanan değişimin olumlu etki yaratacağını dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Oteller Eve Dönüştü !

Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Restore Edilecek