in ,

Kanal İstanbul’a Rus Bakış Açısı

Proje ile ilgili Rusya’dan ilk açıklama geldi.

Kanal İstanbul projesine Rusya’nın karşı olduğu ve bu nedenle Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği iddiaları gündeme taşınırken proje ile ilgili Rusya’dan ilk açıklama geldi.

Muhalefetin ısrarla karşı çıktığı Kanal İstanbul projesi için 28 Haziran 2021 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Sazlıdere Köprüsü temel atma töreni ile ilk kazma vurulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın AK Parti grup toplantısında yapmış olduğu açıklama ile Kanal İstanbul kazı çalışmalarına başlayacaklarını duyurmuştu.

Kanal İstanbul projesine karşı oldukları ve Türkiye’ye bu nedenden dolayı yaptırım uygulayacakları iddia edilen Rusya cephesinden proje ile ilgili flaş bir açıklama geldi.

Rus mevkidaşı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Uluslararası kurumlardan ciddi ilgi var. Boğaz’da gemi trafiği şu anda ciddi risk oluşturuyor. Ne Kanal İstanbul’un Montrö Anlaşmasına etkisi var, ne de Montrö Anlaşmasının Kanal İstanbul’a etkisi var” diyerek projeye olan ilginin gün geçtikçe arttığını ifade etti.

Türkiye ile koronavirüs salgınına rağmen ikili diyaloğumuz devam ediyor. İki ülke arasındaki gündem maddelerini oldukça geniş bir şekilde karşılıklı olarak ele aldık. Özellikle de turizmi geliştirmek adına çalışmalarımız devam edecek. Türkiye tarafından ülkemize turizmde birçok tedbirin alınacağı güvencesi tarafımıza verildi.

Suriye konusu ile ilgili da barışçıl çözüm zemini konusu ile ilgili mutabık kaldık. Azerbaycan için ise ortak komuta merkezinin faaliyetlerini takdirle karşılıyoruz. Rusya olarak vatandaşlarımız Antalya’yı cazip ve vazgeçilmez bir destinasyon olarak görüyor. İleride de bu turizmin devamı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, karşı oldukları iddia edilen Kanal İstanbul projesi için ise “Herhangi bir suretle İstanbul kanalının yapılması, yabancı ülkelerin askeri birliklerinin orada yer almasına zemin hazırlamayacaktır” diyerek projeye karşı olmadıklarını duyurdu.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

21 Faizsiz Konut Şirketi Tasfiye Edildi

Acele Kamulaştırma Kararları Resmi Gazete’de Yayımlandı