in , ,

Kentsel Dönüşümde Nasıl Yeni Konut Sahibi Olunur ?

Kentsel Dönüşümde Ev Sahibi Olma Süreci…

Kentsel dönüşüm konusu Türkiye’nin üzerinde durduğu alanların başında geliyor. Son yıllarda yaşanan yıkıcı depremler kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmesine sebep oldu. Deprem riski olan bölgeler başta olmak suretiyle birçok şehirde yeni projeler hayata geçirilmeye hazırlanıyor.

Kentsel Dönüşümde Hak Sahipliği Oranı Nasıl Belirlenir ?

Kentsel dönüşüm projelerinde bulunan konutların sahibi olanlar hak sahipliği oranının nasıl belirlendiğini merak ediyor.

TOKİ’nin konut inşaatı yapacağı projede yer alacak olan evlerden alacak olanlar için kurum “TOKİ’nin üreteceği konutlardan talep eden ve belediyeye “muvafakat” vererek borçlanan hak sahipleri için üretilen konutların borçlanma usul ve esasları İdaremiz tarafından belirlenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Bu kapsamda hak sahibi olanlar için süreç şöyle işleyecek;

TOKİ’nin maliyet bedellerini dikkate alarak tespit ettiği konut satış bedelinden hak sahiplerine ait taşınmazlar için belirlenen arsa, bina ve eklentisine ait bedel yeni konut fiyatlarından düşürülecek. Sonrasında ise yeni ev ile hak sahibinin evi arasındaki fark için borç tespiti yapılacak. Ardından ise tespit edilen borç için vadeli satış yöntemi uygulanacak.

Taksitli Ödeme Seçeneği

Kentsel dönüşüm projelerinden yeni ev alacak olanlar, kurumun belirlediği borcu küçük taksitlerle, uzun vadeli olarak ödeme imkanına sahip olacaklar.

Gayrimenkul değerinin nasıl hesaplandığına dair ise kurum “Hak sahibine ait taşınmazın gayrimenkul değeri ile orantılı bölgeleme yapılmakta, taşınmazın imar durumu ve bölgesel anlaşma oranı dikkate alınarak belirlenen katsayı ile bulunan bitmiş inşaat metrekaresine, enkaz bedeli toplamından oluşan bedel karşılığında inşaat alanı dahil edilerek belirlenen yüz ölçüm karşılığında da uzlaşılmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Ne düşünüyorsunuz?

177 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Katılım Bankalarının 120 Ay Vadeli Konut Finansmanı Oranları

Hedef, Dünya İhracat Listesinde İlk 10 !