in ,

Konya ve Antalya’yı Birbirine Bağlayacak !

Eğiste Viyadüğü’nde Köprü Çalışmaları Devam Ediyor

Konya’da Toros Dağları üzerine yapımı devam eden Eğiste Viyadüğü’nde köprü üst yapı imalatının yüzde 22’si tamamlandı.

Türkiye’nin prestijli projelerinden biri olarak gösterilen, Antalya ve Konya’yı birbirine bağlayacak Eğiste Viyadüğü’nün yapımı devam ediyor.

Hadim Devlet Yolu’nda yapılan proje, Karaman’ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçeleri ile Konya-Hadim-Taşkent ilçelerini birbirine bağlayacak. Köprü ayaklarında temel beton imalatları tamamlanarak elevasyon yapım çalışmaları yüzde 98 oranında tamamlandı.

Orta ayaklarda üstyapı imalatları devam eden projede, sağ ve sol köprünün üst yapı imalatlarında yüzde 22 ilerleme sağlandı. Eğiste Viyadüğü’nün 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Hadim Devlet Yolu’nun Eğiste Deresi geçişinde halihazırda kullanılan yolda yapımı devam eden viyadük, 4 bin 400 metre uzunluğundaki kesiminin yüzde 8 olan boyuna eğimini yüzde 2,30 mertebesine düşürecek.

Proje, dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste Deresi’nde ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak. Mesafe, 4 bin 400 metre kısalacak.

Viyadük, 12,50 metre gabarili çift yol platformunda inşa edilerek duble gidiş-geliş yol özelliği ile faaliyet gösterecek. Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü, 42 ila 166 metrelik 8 orta ayak üzerinde yapılacak.

“Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek”

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu konu ile ilgili açıklamalar yaptı. İnşaatın bölgeye heyecan getirdiğini, ülkenin prestijli projelerinden birinin bölgede yükseldiğini söyledi.

“Büyük bir proje, ilçemiz sınırları içerisinde yapılıyor. Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek. Bu viyadük, Türkiye’de 166 metre ile en yüksek ayaklı olması bakımından önemli. Yakıt ve zamandan tasarruf sağlayacak. Hadim’in turizm potansiyeline katkı sağlayacak. İlçe ekonomisine katkı verecek. Buraya çaba gösteren hükümetimize, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Ne düşünüyorsunuz?

143 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

16 Bankada 5499 Adet Gayrimenkul İlanı Bulunuyor

Katılım Bankalarının 120 Ay Vadeli Konut Finansmanı Oranları