in , , ,

Libya’nın Yeniden İmar Edilmesinde TOKİ ve Özel Sektör Görev Alacak

Türk Müteahhitlik Firmaları, Libya’daki şantiyelerinin yıkılması ve yağmalanmasının ardından işlerini yarıda bırakmıştı.

Türkiye’nin de destek vermesiyle Libya’da büyük bir dönüşüm başlatıldı.

İki ülke arasında çevre ve şehircilik alanında dayanışma yapılacak. TOKİ ve özel sektör, Libya’nın tekrar imar edilmesinde görev alacak, konut yapılmasında kardeş şehirler seçilecek.

16 Milyar Dolarlık Yeni Projeler…

Türk müteahhitlik firmaları, Libya’da 2011 yılının Şubat ayında başlayan iç karışıklık sürecinde şantiyelerinin yıkılması ve yağmalanmasının sonrasında işlerini yarıda bırakmıştı ve böylelikle ülkede çalışan 25 bin Türk işçi Türkiye’ye geri dönmüştü.

Türk şirketlerinin, Libya’da yarım kalan projelerinin toplam tutarı 19 milyar dolar civarında hesaplanıyor. Bu kapsamda tahsil edilmemiş hak ediş alacaklarının 1 milyar dolar civarında, devam eden işlere ait avans ve net teminat tutarının aşağı yukarı 1,7 milyar dolar, tahmini makine, ekipman ve benzeri envanter ile diğer hasarlar toplamının yaklaşık 1,3 milyar dolar olduğu belirlendi.

Alacakların tahsili için hükümetler kapsamında izlenecek yollar hazırlandı. Libya’da günümüzde yeni yapılacak 180’i aşkın projenin bedeli ise 16 milyar dolara ulaşıyor. Türk müteahhitler bu 16 milyar dolardan pay almak istiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

113 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İklim Zirvesi, ABD Lideri Joe Biden’ın Konuşması İle Başladı

Araplar Konutta Türkiye’yi Tercih Ediyor ! Tatil Anlayışı Yerini Karadeniz’e Bıraktı