in ,

Meram’da Atıklar, Organomineral Gübre ve Elektriğe Dönüşecek

Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Boruktolu Mahallesi’nde yapımı süren ‘Biyogaz ve Gübre Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Meram’da atıklar, organomineral gübre ve 15 bin konut için elektriğe dönüşecek !

Organomineral gübre, organik ve kimyasal hammaddelerin harmanlanarak üretildiği hibrit bir gübre çeşididir. Organomineral gübrelerde azot kükürt potasyum çinko ve fosfor gibi elementler çok fazlasıyla bulunmaktadır. Bu elementlere ek olarak bitki besin mineralleri de bulunmaktadır.

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Boruktolu Mahallesi’nde yapımı süren ‘Biyogaz ve Gübre Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Boruktolu Mahallesi’nde yapımı yapılan ‘Biyogaz ve Gübre Tesisi’ni ziyaret etti. Başkan Kavuş, ziyaretinde Tesisin çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Gerek özellikleri, gerekse işlevselliği noktasında tesise hayran kaldığını ifade eden Başkan Mustafa Kavuş, böylesine önemli bir projenin Meram’da olduğundan kaynaklı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Evsel, bitkisel ve hayvansal atıkların bu tesis vasıtası ile gübre ve elektrik enerjisine dönüşeceğini ifade eden Başkan Kavuş, “Bu tesisin en düzel yanı; tesise giren atıkların tümünün ekonomiye kazandırılıyor olması. Tesis vasıtası ile aşağı yukarı 15 bin hanenin günlük elektriği karşılanacak. Yıllık 75 bin ton civarında organomineral gübre üretilecek. Verim değeri yüksek olan organomineral gübre, tarımın başkenti Konya için çok kıymetli bir fırsat. Çiftçimiz bu gübreyi hem daha uygun fiyata alabiliyor hem verimde ortalama yüzde 15 artış sağlıyor hem de yıllarca bilinçsizce kimyasal gübre kullanılması sebebiyle yapısı bozulmuş olan toprağını ıslah ediyor. Son derece teknolojik donanımla inşa edilen tesis, bunun dışında yüzden fazla kişi çalıştırarak istihdama katkı sunuyor. Yani bu tesisle herkes kazanıyor. İnsanımız kazanıyor, çiftçimiz kazanıyor, ilçemiz, doğa, iklim ve yatırımı yapan firma kazanıyor. Tüm bu nedenlerle buraya emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Şehrimize ve Meramımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“Böylesi önemli bir tesisin Meram’da olması gurur verici”

Ülkede, şehirde ve ilçede böyle bir tesisin olması herkes için gurur verici olduğunu söyleyen Kavuş, “Önemli ölçüde sermaye ve yatırım gerektiren, büyük yararları olan bu tesisin ilçemize kazandırılmasında emeği olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Pek çok açıdan kazanımı olan bu tesis Nisan, Mayıs ayları gibi yüzde yüz kapasiteye ulaşacak. Bünyesinde hep artıları barındıran, özellikleriyle dünyada tek entegre tesis olma özelliği taşıyan bu projenin Meram’da yükseliyor olması ile ne kadar gurur duysak azdır. Tesis bunun yanı sıra Türk sanayisinin ve Türk mühendislerinin de bir başarısı. Yazılımı ve üretimi ile yüzde yüz yerli ve milli teknolojilerin kullanıldığı bu proje, bundan sonraki aşamasında teknolojisini de yurt dışına satacak” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çin Yabancı Sermayeye Öncelik Tanıyacak !

Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır ?