in ,

Müteahhitler 2021’e Hazır…

Gayrimenkul sektörü, 2021 yılına yeni proje hazırlıklarıyla girdi.

Müteahhitler 2021’e hazır olduklarını ve kur hareketinden kaynaklı maliyet artışlarını da yerli mal kullanımıyla çözeceklerini belirtiyor. Sektör temsilcileri 2020’de faiz desteği yapıldığını, 2021’deki desteğin de makroekonomi bazında olacağını ifade etti.

Pandeminin damgasını vurduğu gayrimenkul sektörü 2020’de Ağustos sonuna kadar uygulanan faizlerdeki düşüş trendinin avantajını yaşadı. 2020 yılı Ağustos ayı başında yüzde 0,75 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranı, 2020 yılı Ekim ayında yüzde 1,17 seviyesine çıktı. Eylül ayı sonunda konut kredisi hacmi 277 milyar liraya yükselirken kamu bankalarının toplam konut kredisi hacmi içindeki payı Eylül 2020’de yüzde 63,3’e çıktı. Gayrimenkul satışı bu koşulların etkisiyle ilk 11 ayda 456 milyar lira ile rekora imza attı. Pandemi yeni bir yaşam standardını da gündeme getirdi. İnsanlar artık kalabalıkta, merkezde olmak istemeyip bahçe içinde evler talep edince 3,5 milyon – 4 milyon rakam aralığındaki konutlara ilgi arttı.

KONUTTA METREKARE TALEBİ DEĞİŞTİ

2+1 konut isteyenler 3+1, 3+1 isteyenler 4+1 talep etmeye başladı. Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yazlık bölgelere de talep çok fazla arttı. Ocak-Kasım döneminde sıfır konutlar da dahil, ülke genelinde 2 milyon 464 bin adet gayrimenkul satıldı. Uzmanlar 2021 yılında genel eğilimin daha büyük metrekareli evlere yönelik olacağını dile getiriyor. Müteahhitlerin de 2021 model projelerde bu detaya önem vereceğine vurgu yapan uzmanlar, “Stokların erimesi ve yenilerinin yapılamaması önemli bir faktör. İnşaat maliyetlerinin çok yükselmesi nedeniyle yeni yapılacak gayrimenkullerde de fiyatlar yüksek olacak. Müteahhitlerin bir daha bu fiyatlarla böyle gayrimenkul üretmeleri mümkün görünmüyor” diyor.

VİLLA İNŞAATI ARTAR

Sektör temsilcileri butik projelerin 2021 yılında öne çıkacağını dile getiriyor. Pandemi ile aileye bağlılığın arttığını dile getiren emlakçılar, şehir dışında geniş arsalara talebin çoğaldığını, bu arsalar üzerine 5-6 villalık geniş ailelerin yaşayacakları mülkler yapılmak istendiğini söylüyor. Müteahhitler de 2021 yılında yapılacak projelerde villa konseptinin ağırlık kazanacağını ifade ediyor. Villa dinamikliğinin daha fazla şehirlerin çeperlerinde ve yazlık bölgelerde olacağını aktaran müteahhitler, “Şehrin merkezinde yapılacak projelerde ise yaşam alanları balkon ve kat bahçeleriyle nefes alınabilir mekanlar olarak tasarım edilecek” bilgisini verdi.

ÖN TALEPLER TOPLANIYOR

Bu yıl yapılacak projeler için hazırlıklar hızlandı. Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) yeni projesi Ocak ayında satışa çıkıyor. İstanbul Avrupa Yakası Başakşehir’de bulunan projede konutlar 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon ve 5 oda 1 salon biçiminde tasarlandı. Tanyer Yapı tarafından hayata geçirilen Tan Urla projesinde ön talep topluyor. Projede bulunan konutların Ocak ayı içerisinde satışa çıkması planlanıyor. İzmir Urla’ya bağlı Bademler Köyü’nde 250 bin metrekarelik alanda inşa edilen projede 1+1,2+1,3+1, 4+1 ve 5+1 olmak suretiyle 5 konut tipi bulunuyor. Rose Marine Butik projesi İstanbul Mimaroba’da inşa ediliyor. Proje Gül İnşaat ve Çebi Yapı ortaklığı imzası taşıyor. Mimaroba Rose Marine Butik projesinde 142 adet konut ve 14 adet ticari alan mevcut. Projede konutlar 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon, 5 oda 1 salon, 5 oda 2 salon, 6 oda 2 salon ve 7 oda 2 salon biçiminde tasarlandı. Nefes Assos projesi de Ocak ayında satışa çıkacak projeler arasında bulunuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

188 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kanal İstanbul İle İlgili Gelinen Son Nokta…

Sıfır Atık Projesi İle Tasarruf Sağlandı !