in ,

Selden Etkilenen Rize’de Yeni Konut Projeleri Hazırlanıyor

TOKİ tarafından yeni evlerin inşası için proje çalışmalarına başlandı.

Önceki günlerde Rize’de meydana gelen yoğun yağışların sonrasında gerçekleşen sel ve heyelan felaketlerinin faturası çok ağır oldu. Toplam 4 ilçede birçok konut yıkılırken dere yatağına kurulu evler de büyük ölçüde zarar gördü.

Sel felaketinin meydana gelmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hemen bölgeye giderek çalışmalara başladılar.

2 gündür Rize’ye kamp kuran bakanlar kendi görev alanlarındaki çalışmaları yöneterek afetin izlerini silmeye çaba gösteriyorlar. Yaşanan süreçte en kritik görev ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un oldu.

24 BİNA ACİL OLARAK YIKILIYOR

Bakan Murat Kurum Rize’ye gider gitmez yıkılan ve hasar gören evlere dair çalışmaları yönetmeye başladı. Yapılan çalışmalarda inceleme yapılan 236 binanın 24’ünün acil olarak yıkılmasına karar verildi. Bu binaların ağır hasar görmüş ve yıkık oldukları tespit edildi.

TAŞINMA VE KİRA YARDIMI YAPILACAK

Rize’de dere yatağına kurulan evlerde yaşamlarını sürdüren vatandaşlara yönelik de bir çalışma gerçekleştirildi. Dere güzergahında bulunan evlerin taşınma süreçleri başlatıldı. Bu evlerde ikamet eden ve bu evlerin mülklerine sahip olanlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından taşınma ve kira yardımı yapılacağı açıklandı.

TOKİ 4 İLÇEDE KONUT İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kendi bakanlığının kuruluşlarından olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ) da devreye sokarak Rize’ye özel bir çalışmanın da startını verdi. Buna göre TOKİ, Rize’de selden ve heyelandan etkilenen 4 ilçede konut inşa edecek.

Dere yataklarındaki riskli binalarda vatandaşların yaşamlarını devam ettirmelerine izin verilmeyecek. Bu binalara alternatif olarak uygun yerlerde konut inşa edilerek vatandaşların daha güvenilir yapılarda yaşamaları sağlanacak.

HEM MERKEZDE HEM KÖYLERDE TOKİ KONUT PROJELERİ HAZIRLANMAYA BAŞLANDI

TOKİ hem merkezi yerlerde hem de Rize’nin köylerinde konut inşasına başlamak için projelendirme çalışmalarını başlattı. Merkezi yerlerde yapılacak olan konutlar yatay mimariye göre yapılacak ve zemin dahil en çok 3-4 katlı olacaklar.

TOKİ‘nin Rize’nin köylerinde inşa edeceği konutlar için de hazırlanmasına başlanılan projenin ana ölçütleri belli oldu. Buna göre bu konutların altında ahır ve depo gibi alanlar bulunacak. Köy yaşamına uygun, çiftçilik ve hayvancılık yapımına yönelik konutlar TOKİ tarafından inşa edilip mağdur vatandaşlara verilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Manisa Merkez Revizyon İmar Planları Askıda

Yeşil Mutabakat Eylem Planı Yayımlandı