in ,

Sıfır Atık Projesi İle Tasarruf Sağlandı !

“2021 yılı, iklim değişikliğiyle mücadelede daha kararlı adımların atılacağı bir yıl olacak.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi ile 11 milyon ton değerlendirilebilir atığın toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığını söyledi. “Plastik poşet kullanımını yüzde 80 oranında azalttık. 1 milyar 500 milyon lira tasarruf sağladık. Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 30 bin çevre kontrolü yaptık. Çevreyi kirleten 4 bin 47 tesise idari para cezası uyguladık.”

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Kurum, Türkiye’nin ve dünyanın iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. “Etkisini önümüzdeki yıllarda çok daha derinden hissedeceğimiz iklim değişikliğiyle hepimiz mücadele etmek zorundayız. Ortak evimiz dünyamızı, çocuklarımıza çok daha güzel bırakmalıyız. Türkiye bugün, evrensel iklim değişikliğiyle mücadele noktasında asıl problemi ortadan kaldıracak adımları kararlılıkla atmaktadır” ifadesini kullandı.

Murat Kurum, Akdeniz Havzası’nda bulunan Türkiye’nin, bugün iklim değişikliğinin heyelan, sel, fırtına ve kuraklık gibi etkilerini çok ciddi boyutlarda yaşamış ve halen derinden yaşayan bir ülke olduğunu söyledi. Bu afetler sebebiyle gerekli tedbirlerin alınması, iklim değişikliğine uyumun sağlanması ve daha çok kayıp yaşanmaması amacıyla 541 maddelik ulusal, 7 bölge için ise 133 maddelik bölgesel iklim değişikliği eylem planları hazırladıklarını ve programa koyduklarını ifade etti.

İklim değişikliğine uyum sağlamak adına daha etkin adımlar atmak için bir iklim kanununa ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurum, “Bugün artık yeşil bir ekonomiye gidiyoruz. Sınırlı kaynakları daha verimli ve etkin kullanmayı amaç edinen bir yaklaşıma geçiliyor. AB yeşil ekonomiyle, ihracatını yapacağı ürünlere bu şartları getirecek. Biz de ülkemizdeki altyapıyı buna hazırlamak durumundayız. Bakanlık olarak milletvekillerimizle yaptığımız çalışmalarımızı paylaştık.

Bu çalışmaların çok daha kapsamlı biçimde yapılması adına bir iklim kanununa ihtiyacımız var. Meclisimiz tarafından çıkarılacak bir iklim kanunu ile iklim değişikliğiyle mücadelede 2021 yılının çok daha kararlı adımların atılacağı bir yıl olacağına inanıyorum. Bu düzenlemeler, iklim değişikliğine uyum ve risklerle mücadele hususunda oldukça önemli bir kilometre taşı olacak.”

Kanal İstanbul Projesi

Kurum, millet bahçeleri ve ekolojik koridorlarıyla İstanbul Boğazı’nı koruyacak Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi olması planlanan Kanal İstanbul Projesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Cumhuriyet tarihimizin en büyük dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Yüzde 52’sini sosyal donatılara ve yeşil alanlara ayırdığımız Kanal İstanbul Projemizin ÇED sürecini vatandaşlarımızın ve üniversitelerimizin görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık.

“Planlarımızı tamamladık inşallah Ocak ayı itibarıyla planlarımızı askıya çıkaracağız. 2021 yılı Kanal İstanbul’un başladığı ve çabucak yapılacağı bir yıl olacaktır. İlk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum. Ülkemize, İstanbul’umuza yakışacak bir proje olması açısından gerek çevrenin korunması gerek doğal kaynakların zarar görmemesi gerek İstanbul Boğazı’ndaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı ayrıntılı bir şekilde yapıyoruz.”

Ne düşünüyorsunuz?

283 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müteahhitler 2021’e Hazır…

Kömürhan Köprüsü Bugün Hizmete Açıldı !