in

Sur Yapı Antalya Projesi

Dünyanın örnek aldığı proje

Sur Yapı Antalya Projesi voorgo.com

Yurt içi ve yurt dışından birden fazla prestijli ödüle sahip olan Sur Yapı Antalya Projesi’nde ilk dairelerin teslimi yapıldı.

Sur Yapı, Antalya Projesi’nde Haziran ve Temmuz ayından bu zamana kadar 562 dairenin satışını düzenledi. Sene sonuna kadar E ve D parsellerinde bulunan bin 800 dairenin bin 500’ünün daha teslimini yapmayı ve F,C ve B parsellerinin teslimlerini de belirlenen periyotlarla gerçekleştirmeyi planlıyor. Sur Yapı’nın, dünyaya örnek dönüşüm projesi olarak gösterilen Antalya Projesi’nde yapımı tamamlanan ilk evler sahiplerine teslim edildi. Sur Yapı, tamamladığı 200 dairenin satışını da gerçekleştirdi.

Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener; “Eylül 2017 tarihinde ilk hafriyatına başladığımız, bütün dünyaya örnek teşkil eden Antalya projemizin bugün ilk anahtar teslimlerini gerçekleştiriyor olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Bu eşsiz projede en iyi markaları en doğru biçimde bir araya getirip  vatandaşların mutluluk ve sağlık içerisinde oturacakları evler inşa ettik. Antalya’ya değer katan projemiz dünyanın dört köşesinden dikkatleri üzerine çekiyor. Projemiz, satış sürecinde aldığı talep ve şehirsel dönüşüm sürecindeki uygulanan model anlamında uluslararası bilinirliğe sahip referans bir proje oldu. Tüm bunları yaparken kalite, sağlamlık ve estetikten katiyen taviz vermedik. İlk hak sahipleri tesliminin önce hak sahiplerine, Büyükşehir Belediyesine, Antalya’mıza ve firmamıza hayırlı olmasını dileriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne, Antepe A.Ş ’ye, Ziraat Bankası’na ve yönetimine, emeği geçen işçisinden yöneticisine, tedarikçisinden taşeronuna özellikle A Parsel müteahhiti Simya Mimarlığa ve bütün Sur Yapı çalışanlarımıza teşekkür etmek isteriz” dedi.

İnşaatlarımızı hiç durdurmadık.

Ekener, açıklamalarında şu şekilde devam etti: ”2018’den bugüne kadar dolar bazında neredeyse yüzde 90, inşaat maliyetlerinde ise yüzde 50 oranında artış olduğu halde hiçbir zaman inşaatlarımızı durdurmadık. Bildiğiniz gibi, bütün dünyayı etkisi altına alan evrensel çaplı bir salgını hep beraber yaşıyoruz. Pandemi süreci bizlere hem sağlık hem de ekonomi açısından insanlığın hiç deneyimlemediği bir süreci yaşattı . Hemen her sektör durma noktasına geldi. İnşaat sektöründe aksamalar oldu ve satış ofisleri geçici bir süreyle kapatıldı. Bu sürece rağmen gereken tedbirleri alarak Antalya şantiyemizde mümkün mertebe çalışmalarımıza devam ettik. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen elimizden ne geliyorsa yaptık ve işimizin başında olmayı sürdürdük. Ne mutlu ki, projemizi teslim etmenin gururunu yaşıyoruz.”

Ekener; “562 dairenin satışını gerçekleştirdik. Şüphesiz bunda, hükümetimizin ve kamu bankalarımızın belirttikleri destek paketleri ve aynı zamanda sektör olarak başlatılan ek indirimli kampanyaların büyük rolü bulunuyor. Bugün 460 dairenin anahtarını hak sahiplerimizle buluşturduk, 200 dairenin de teslimlerini eş zamanlı olarak gerçekleştirdik. Sene sonuna kadar E ve D parsellerinde bulunan bin 800 dairenin bin 500’ünün daha teslimini yapmayı planlıyoruz. Akabinde belli periyotta, C ve B parsellerin teslimleri de planlanmaktadır” dedi.

Antalya ekonomisinin yanı sıra Antalya esnafına da destek olduklarını söyleyen Ekener; “Tek hedefimiz yalnızca daireleri bitirmek değildi; şehrin değerine değer katan referans bir proje inşasını da gerçekleştirdik. Antalya Projesi hızlıca bölgeyi bir çekim merkezi haline getirdi. Hem ekonomimize hem de bölge esnafına destek sağladık. Antalya’nın nezih ve kaliteli yaşamın sürdürüldüğü en kıymetli proje olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Dünyanın her yerinden vatandaş mega projeden alım yaptı”

Ekener, “Antalya Projemiz bütün dünyaya örnek teşkil ederek, gerek şehirsel dönüşüm modeliyle gerekse akıllı kent fonksiyonlarıyla dünyanın dört köşesinden dikkatleri üzerine çekiyor. Projemiz, satış sürecinde aldığı talep ve şehirsel dönüşüm sürecindeki uygulanan model anlamında uluslararası bilinirliğe sahip referans bir proje oldu. İnşa ettiğimiz mega kentten, bugüne kadar 29 farklı yabancı ülke vatandaşı ve 27 farklı ülkede yaşayan Türk vatandaşları projemizden alım gerçekleştirdi.” dedi.

Ulusal ve uluslararası ziyaretler yapıldı.

Antalya Projesi, satış sürecinde aldığı talep ve şehirsel dönüşüm sürecinde uygulanan model anlamında uluslararası bilinirliğe sahip referans proje olarak öne çıktı. Projeyi yurt içi ve yurt dışından birden fazla kişi ziyaret ederken, yerli ve yabancı üniversiteler, kurum ve kuruluşlar incelemeler gerçekleştirdi. Kuramsal bilgilerini pekiştirmeleri için mimarlık ve mühendislik bölümlerinde öğrenim gören 346 öğrenci, 18 öğretim görevlisi eşliğinde proje alanında incelemelerde bulundu. KKTC’den üst düzey ülke temsilcileri ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye 11 ülke de ziyaret etti. Sur Yapı Antalya şantiyesine yapılan teknik geziye, 65’i yabancı üst düzey bürokrattan oluşan, aşağı yukarı iki yüz kişilik kurul katılım gösterdi ve bu projeye ödüller yağdı. Sur Yapı Antalya projesi, Avrupa Birliği’nin 2020 programında “Akıllı Kent” olmak amacıyla 17 projenin içinden yarışıp 3 projeden biri oldu. Aynı zamanda proje, Green Good Design kapsamında da ödüle layık görülerek Türkiye’nin En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi” olarak açıklandı. 100’ün üzerinde başvurunun yapıldığı kategoride olan Sign of the City ödüllerinde ‘En İyi Kentsel Dönüşüm’ ödülünün sahibi oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

127 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Deprem ve Doğal Afet

AK Parti’nin Deprem ve Doğal Afet Araştırma Komisyonu Talebi

D Plaj Evleri'nde Haftalık, Aylık veya Sezonluk Kiralama Avantajı voorgo.com

D Plaj Evleri’nde Haftalık, Aylık veya Sezonluk Kiralama Avantajı