in , ,

Üsküdar’a 5 Bin Yeni Konut

2018 yılında başlatılan Çamlıca Camii ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde bir adım daha atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Üsküdar’da Büyük Dönüşüm 5000 Yeni Konut Projesi” kapsamında Üsküdar Kirazlıtepe’deki yıkım çalışmaları törenle başladı.

Projenin başlatılması için yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve çok sayıda protokol katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açılışta yaptığı konuşmada şu şekilde konuştu: “Sadece Üsküdar’ımızı değil, tüm İstanbul’un deprem dönüşümünü, ilgilendiren 5 bin konutluk yeni bir etap daha başlatıyoruz. Hep şunu diledik, vatandaşımıza örnek bir dönüşüm gösterelim. Kirazlıtepe’de başlatılan dönüşümün Ferah, Küplüce ve Mehmet Akif mahallelerinde devam edeceğini kaydeden Kurum, “Gerek yapı denetimde gerek Kentsel Dönüşüm Yasası’ndaki düzenlemelerle son 20 yılda 45 milyon vatandaşımızı güvenilir konutlara kavuşturduk.” şeklinde konuştu.

Üsküdar’da 2018 yılında Büyük Çamlıca Camisi’nin batısında bulunan 180 bin metrekarelik alanı riskli alan ilan ettiklerini hatırlatan Kurum, bunun sonrasında hemen çalışmalara başladıklarını anlattı.

Kirazlıtepe ve Ferah mahallerinde toplam 1876 konut ve 142 ticari ünite yaptıklarını söyleyen Kurum, “İlk etabını bitirdik. TOKİ Başkanlığımız eliyle inşaat çalışmaları hızıyla devam ediyor. Eylül ayında 504 konutumuzu ve 47 dükkanımızı, yine önümüzdeki yılın sonuna kadar da 1370 konut ve 95 dükkanımızı Üsküdarlı kardeşlerimize teslim edeceğiz.” dedi.

Törende konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, şehirler fiziksel ve işlevsel açıdan değişim ve dönüşüm yaşarken, İstanbul gibi afet riski yüksek büyük şehirlerde kentsel dönüşüm projelerinin öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi. Bulut, TOKİ olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, sağlıklı ve uygun konut alanlarının çoğaltılması ve yapı stokunun yenilenmesi noktasında kentsel dönüşüm projelerine hız verdiklerini anlattı.

“Büyük İstanbul Dönüşüm Projesi”

Bulut, “Büyük İstanbul Dönüşüm Projesi” kapsamında 22 ilçede 41 kentsel dönüşüm alanında 85 bin konutu projelendirdiklerini açıkladı.

GaziOsmanpaşa, Esenler, Ataşehir, Çatalca, Zeytinburnu, Sultangazi, Kağıthane ilçelerinde 181’i ticari işyeri olmak suretiyle toplam 6 bin 463 konutun ihalesini bu yıl gerçekleştireceklerini açıklayan Bulut, şu şekilde devam etti: “TOKİ olarak Üsküdar’ımıza şimdiye kadar 2 bin 46 konut, ticari işyeri, okul ve diğer sosyal donatıları inşa ettik. Ayrıca Üsküdar ilçemizde büyük çaplı bir kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bakanlığımızca riskli alan ilan edilen Çamlıca Camii’nin batısında bulunan 180 bin 550 metrekarelik alanda bu çalışmalarımız hızla devam etmektedir.”

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Web Tapu Üzerinden 3 Boyutlu Görüntüleme !

Mersin’in 6 İlçesinde Kamulaştırma Yapılacak