in

Ada ve Parsel Ne Demek ?

İnşaat sektörünün en çok kullanılan iki terimi ada ve parsel olarak öne çıkmaktadır. Bu iki terim sık sık birbiri ile karıştırıldığı için de anlam karışıklığı yaşanmaktadır. Peki ada ve parsel ne demek ? Detaylar haberimizde…

ADA NE DEMEK ?

Emlak terimleri arasında en fazla kullanılan birbirine en çok karıştırılan iki terim ada ve parsel olarak öne çıkmaktadır. Ada terimi özellikle de Tapu ve Kadastro çalışmalarında sık sık kullanılmakta, bu nedenle de birçok kişinin merakını uyandırmaktadır. En kolay tabiri ile ada yapay veya doğal etmenlerle etrafı sınırlandırılarak oluşturulan dört tarafı çevrilmiş olan bölgelere verilen isimdir.

Genel anlam olarak ise ada terimi belirlenen yollar ve alan ile çevrilen, farklı şekillerde imar planlarına dahil edilen, parsel üzerinde bulunan demiryolu, akarsu ve sokak gibi noktaların oluşumların tümünü ifade etmek için kullanılan terim olarak kabul edilmektedir.

PARSEL NE DEMEK ?

Kullanımı sırasında sıklıkla ada ile karıştırılan parsel ise imar kanunu veya imar yönetmeliği ile belirlenen kurallara göre ayrılarak sınırlandırılan arazi parçalarının her birine verilen isimdir. Tek bir parselin üzerinden çok sayıda kişinin sahipliği de mümkün olabilir. Ada ve parsel arasındaki en önemli fark ise ada 4 tarafı çevrili olan bölge iken parsel ise parçalarına ayrılmış olan arazi bölümüdür. Parseller birleşerek tümü yani araziyi oluşturmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Apartman Yöneticisinin Görevleri Nelerdir ?

Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur ?