in

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur, Nasıl Kaldırılır ?

Aile konutu şerhi taşınmazın sahibi olmayan eşin isteği ile kaldırılır mı ? Boşanma gerçekleşmiş ise şerh devam eder mi ?

Aile konutu şerhi Medeni Kanunun 194. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu hakkında kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez ya da aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Aile konutu şerhi taşınmazın sahibi olmayan eşin isteği ile tapuya işlenmiş ise, yine aynı eşin isteği ile kaldırılabilir.

Eğer şerh her iki eşin de beraber isteği ile işlenmiş ise, yine iki eşin isteği ile kaldırılabilir.

AİLE KONUTU NEDİR ?

Bir evin aile konutu olarak tanımlanması için ailenin orada ikamet etmeleri gereklidir. Eşlerden birinin veya her ikisinin mülkiyetinde olup oturmadıkları veya kiraya verdikleri konut aile konutu olarak tanımlanmaz.

AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR ?

Aile konutu şerhi, taşınmazın sahibi olmayan eşi, taşınmazın sahibi olan eşe karşı koruyan şerhtir. Aile konutu olarak belirlenen evin sahibi olmayan eş tapu müdürlüğüne giderek ev ile ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir. Eğer boşanma davası açıldığında tapuda daha önceden konulmuş aile konutu şerhi bulunmuyorsa mahkemeden de aile konutu şerhi konulması istenir.

AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KALDIRILIR ?

Aile şerhi, konutun sahibi olmayan eşin isteği ile işlenmiş ise, aynı eşin isteği ile kaldırılır. Eğer şerh her iki eşin de beraber isteği ile işlenmiş ise, yine iki eşin isteği ile kaldırılabilir. Aile konutu şerhinin kaldırıldığı vefat, taşınma boşanma gibi bazı diğer durumlar da vardır.

Eşlerden birinin vefatı durumunda, sağ kalan eş aile konutu şerhinin tapudan kaldırılmasını isteyebilir. Aile konutu şerhi boşanma davası netleşene kadar koruma sağlar. Boşanma davası açılmış ve netleşmiş ise gerekçeli karar ile şerh kaldırılabilir. Tarafların boşanması durumunda artık aile konutu ortadan kalkar. Dolayısıyla şerhin koruma kapsamı evlilik süresi için geçerlidir.

Aile taşınmış ise yeni konut kaydı getirilerek mevcut aile konutu şerhi kaldırılabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

247 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ziraat Bankası’ndan 0.99 Faiz Oranlı 180 Ay Vadeli Kampanya !

Mağdur Olmadan Nasıl Ev Sahibi Olunur ?