in

Amme Arazisi Nedir ?

Bu araziler hangi amaçla kullanılır ?

Kamu yararı için ayrılmış olan arazilere amme arazisi adı verilir. İmar planları ile parsellere ayrılan amme arazilerine, kamu yararını gözeten eğitim kurumları, hastaneler ve ibadethaneler gibi tesisler inşa edilir. Bu amaç doğrultusunda ayrılmış olan bütün araziler amme arazisi kapsamında değerlendirilir. Amme arazilerinin kullanımı kamu hizmetleri ile sınırlandırıldığı için özel mülkiyetin konusu olarak kullanılamazlar.

Amme arazisinin kullanımında bu amaç için ayrılmış boş araziler kullanılabileceği gibi, gerekli görülmesi durumunda özel mülkiyete sahip olan araziler kamulaştırılarak amme arazisine dönüştürülebilir.

Tüm bu araziler parsellere ayrılır. Bu parselleme prosedürleri sonrasında bölgeye yerleşim geldiği zaman amme arazilerine kamu kurumlarının binaları yapılmaya başlanır. Kamuya ait yapılar arasında bakanlık ve kurum binaları, okullar, eğitim kurumları, hastaneler, sağlık ocakları, sosyal tesisler, cami ve diğer ibadethaneler bulunmaktadır. Kamunun kullanımı için inşa edilecek olan bu yapılar belirlenen amme arazilerinde tamamlanır. Amme arazisi olarak belirlenen araziler başka bir özel mülkiyet olarak kullanılamaz. Kamu kuruluşlarına hizmet etmesi için ayrılan bu araziler sadece kamu hizmetleri kapsamında kullanılır.

Ne düşünüyorsunuz?

52 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul Havalimanı Uluslararası Sertifikalara Layık Görüldü

16 Bankanın İmzasıyla Devletten Faiz Desteği !