in

Apartman Gürültü Yönetmeliği

Devlet otoriteleri tarafından gürültü problemini çözüme ulaştırmak için bazı önemler alınmıştır. Bu önlemlerin başında da Apartman Gürültü Yönetmeliği gelmektedir.

Evler, herkes için konforlu alan anlamına gelmektedir. Yoğun geçen bir iş gününün sonunda ya da gerilimli bir sınav öncesi birçok kişi evinde dinlenmeyi tercih eder. Kimi zaman bu sakinliği bozacak durumlar oluşmaktadır. Gürültü bazen tolere edilmekte olan bir durumdur. Nadiren gelen bir misafirin çıkardığı bir ses ya da bebekli bir misafirden kaynaklanan ses genelde komşular tarafından tolere edilmektedir. Sürekli olarak yaşanan bu tarz durumları kontrol altına almak amacıyla Apartman Gürültü Yönetmeliği ortaya çıkmıştır.

Apartman yaşantısı ile birlikte komşuluk ilişkileri farklı bir boyuta geçmiştir. Müstakil evlerin birbiriyle olan komşuluğundan daha farklıdır. Toplu yaşamaya geçilmesi yanı sıra uyulması gereken belli sosyal kurallar ortaya çıkmıştır. Apartman yaşantısında diğer daireler ile duvarlar bitişik olduğu için ses geçirme durumları gözlemlenmektedir. Bu durumların esas nedenlerinden bir tanesi de apartmanın ses yalıtımıdır.

Ses yalıtımı eğer düzgün yapılırsa apartmanlarda gürültü geçişi de epey azalmaktadır. Ancak bazen eski binalarda düzgün yapılmamış olduğu için bu durum ciddi bir problem yaratmaktadır. Fakat bazen da yalıtımdan diğer komşuların yaşam tarzından da kaynaklanan problemler gözlenmektedir.

Apartman Gürültü Yönetmeliği ve Önemli Diğer Maddeler

Devlet otoriteleri tarafından gürültü problemini çözüme ulaştırmak için bazı önemler alınmıştır. Bu önlemlerin başında da Apartman Gürültü Yönetmeliği gelmektedir. Bu yönetmeliğin kurallarına uyulmaması durumda ise hukuki yaptırım uygulanması söz konusudur.

Yönetmeliğin maddeleri ise şöyledir:

  • Her türlü lüzumsuz gürültüden kaçınılmalıdır.
  • Mesai günlerinde öğle saat 13.00 ile 15.00 arasında (öğle istirahati) ve geceleri saat 19.00 – 07.00 gürültülü hareketler yasaklıdır.
  • Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilmektedir.
    Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak yalnızca odanın içinde duyulacak kadar açılır.

Apartman sakinlerinin bu maddelere uyulmaması durumunda yasal işlem başlatma hakkı bulunmaktadır. Kabahatler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’na göre de cezalar belirlenmektedir. Suçun seviyesine göre para cezasından başlayan ve hapis cezasına kadar uzanan cezalar uygulanmaktadır.

Kabahatler Kanunu’nda bu konu için Madde 36’yı içeriğinde barındırır. Madde 36:(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak biçimde gürültüye neden olan şahsa, elli Türk Lirası idari para cezası verilmektedir.(2) Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti kapsamında işlenmesi durumunda işletme sahibi gerçek ya da tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilmektedir.(3) Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına, kolluk ya da belediye zabıta görevlileri karar verir.

Ayrıca Türk Ticaret Kanun’u da bu konuya değinmektedir. Bu kanunun 123. maddesi de gürültü konusu üzerine odaklanmaktadır. Bu madde “Kişilerin huzur ve sükununu bozma- Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması veya aynı maksatla hukuka aykırı diğer bir davranışta bulunulması durumunda, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.” şeklindedir.

Başkalarının huzurunu bozacak şekilde gürültü kısmını detaylandırmak gerekir. Gece dörtte ağlayan bir çocuk ile gece üçte düzenlenen bir parti aynı kategoride değildir. Çocuğun ağlaması da komşuları rahatsız edecek olsa da doğal bir süreç olduğu için müdahale edilemez. Ancak gece üçte düzenlenen bir parti isteğe bağlıdır. Bu durumda karşı taraf rahatsız olduğunda muhtemelen kanun önünde haklı bulunacaktır.

Yönetmeliğin ve Kanunların Önemi

Bütün bu yönetmelik ve kanunlara baktığımızda gördüğümüz temel konsept aynıdır. Başkalarının hayatını rahatsız etmemek. Genellikle komşularla olan ilişkilere göre bu durumun nasıl sonuçlandığı değişiklik göstermektedir. Genelde bu tarz problemler yargı önüne taşınmamaktadır. Çoğu zaman gürültü sahibi komşu kibar bir dille uyarıldığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat bazen alınmadığı da gözlenmektedir. Böyle durumlar ortaya çıktığında yasal bir dayanak bulunması iki tarafın da haklarını güvenliğini sağlamak adına son derece faydalıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

227 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mantolama Nedir ?

Günlük Kiralık Daire Ararken Dikkat !