in

Apartman Karar Defteri Nasıl Doldurulur ?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 32’nci maddesine göre apartman karar defterinin taşıması gereken özellikler…

Apartman yöneticileri, binalarındaki işlerle ilgilenirken yaptığı harcamalar ile ilgili bir gelir gider beyanı da vermek zorunda. Toplantılarda oy birliğiyle alınan kararların, faturaların ve yapılan harcamaların yazılı kaydının tutulması gerekiyor.

Apartman karar defteri; Kat Mülkiyeti Kanununa göre tutulması zorunlu olan, apartman sakinlerinin yılda en az bir kere yapmış oldukları toplantılarda alınan kararların yazılmış olduğu defterlerdir.

Apartman kurulu tarafından hazırlanan bu defterler için herhangi bir defter kullanılması yasaktır, sadece noter onaylı defterler kullanılması gerekir.

Apartman defterlerinin özel olarak hazırlanması ve kararların yazılması için uygun bir formatta olması gereklidir.

Apartman karar defteri tutma zorunluluğunu yerine getirmeyen yöneticiler ile ilgili 33’üncü madde gereğince idari para cezası uygulanmaktadır.

Apartman Karar Defteri Nasıl Doldurulur ?

Öncelikle apartman karar defterinin Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 32’nci maddesine göre taşıması gereken bazı özellikleri bulunmaktadır.

Apartman karar defterlerinin belli bir sayfa sayısı ve her sayıya verilmiş belirli bir numarası olması gereklidir.

Eksik sayfası olan ya da numarası olmayan karar defterleri ceza hükmünde değerlendirilmekte ve geçersiz sayılmaktadır.

Apartman karar defterinin belirlenmiş sayfalarına noter tarafından mühür vurulması gereklidir. Bu mühür apartman karar defterinin her sayfasında yer almalıdır.

Apartman karar defterinin sayfalarına, alınan kararlar ve yapılan toplantılar haricinde alakasız herhangi bir şey not alınamaz.

Apartman karar defterine yazılması gerekli olanlar tamamiyle o bina sakinlerini ve binayı ilgilendiren konulardır. Bunlar dışında herhangi bir şey yazılması kesinlikle yasaktır.

Apartman karar defterinde bulunması gereken konular;

Sakinlerin kendilerinin belirledikleri bir yönetici ile yıl içerisinde yapmış oldukları toplantıda alınan kararların bu defterde bulunması şarttır.

Apartman sakinleri tarafından oylamaya çıkartılan bir kararın, kaç ret oyu kaç onay oyu aldığı gibi ayrıntıları da dahil, durumu ve sonucu deftere işlenmelidir.

Alınması gereken bir kararda ret çıkmışsa neden ret aldığı açıklanmalıdır.

Apartmanda yapılan işler, gelir ve giderlerin kaydı tutulmalıdır.

Apartman karar defterinin yıl sonunda apartman yöneticisi tarafından kapatılması gereklidir.

Ne düşünüyorsunuz?

212 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İpka Ne Demek ?

Yazlık Bölgelerin Konut Satış Ve Kira Analizi