in

Apartman, Ofis ya da Müstakil Ev Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Gayrimenkul İnşaat Projeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mimar, mühendis değilken; inşaat işlerinde yer almadan doğal olarak müteahhitlik ile ilgili bilgi ve tecrübeniz yoktur. Bu durumda tek başınıza müteahhitlerden bir servis, hizmet almaya çalıştığınız zaman yapılacak işin doğruluğundan, kalitesinden ve yeterliliğinden emin olamazsınız.

Gayrimenkul yatırımlarınızı, konutunuzu yaptırırken proje geliştirme adımları ve dikkat edilecek ayrıntılar;

İlk olarak proje kapsamı üzerine çalışmanız gerekiyor.

Yapılacaklar kısaca şunlardır:

Arsanızın imar durumundan emin olun. Sadece ev mi yoksa ticari yapılara da izniniz var mı; bunun dışında toplam inşaat alanı hakkınızın ne kadar olduğunu öğrenin. Bundan sonra apartman, ofis, otopark vs. ne istiyorsanız ona yoğunlaşın.

Örneğin bir apartman istediğinizi düşünelim. İstekleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda görmek istediğiniz mimari ayrıntılarınızı belirleyin. Apartmanın cephesi, çatısı, girişi, dairelerde görmek istediğiniz ana renkler ve seramik, granit benzeri malzemeler gibi ayrıntıları araştırın ve düşünün.

Arsanızın bulunduğu bölgede bu işlerle ilgilenen yapı malzemecileri, emlakçılardan kabaca inşaat maliyeti rakamlarını ve yakın zamanda sonuçlanmış benzer apartmanların yapım sürelerini öğrenin.

En başta öğrendiğiniz arsanıza tanınmış toplam inşaat alanı hakkını baz alıp aşağı yukarı maliyet ve inşaat yapım süresi ile ilgili fikir sahibi olun.

Proje kapsamı hakkında ilk çalışmamızdan sonra eldeki yeni verilerle avan projeye odaklanmamızın vakti gelecektir. Yapımı sahada görmeden önce tüm ayrıntılar projelendirilmelidir.

Avan proje ayrıntılandırılmış dizaynda da kullanılacak şu bilgilerden oluşur:

Apartmanın arsaya yerleşimi
Dairelerin katlara yerleşimi
Apartmanın, Katların, Dairelerin imara göre büyüklükleri ve dairelerdeki oda-alan paylaşımları
Apartmanın dış cephe görüntüsü
Otopark, bahçe yeşillendirmesi; varsa çardak, süs havuzu, yüzme havuzu, kafe vs. yaşam alanları

Bunun için mimarlık ofislerinden, serbest çalışan mimarlardan profesyonel yardım almanız gerekecek. Bir satın alma yapıyor olacaksınız. Sizin için ideal mimarı, dizayncıyı seçerken yukarıdaki çıktılar listesini ihtiva eden avan proje talebinizi belirterek iki ya da üç farklı yerden teklif almanız gerekiyor. Aralarında karşılaştırma yaparken de yalnızca hizmet bedeline değil, bu işi yapma sürelerine de dikkat edin. Karar vermeden önce yüz yüze görüşmeler yapıp karşınızdakilerin yaklaşımı ve tutumlarını da bu değerlendirmeye dahil etmeniz çok yerinde olacaktır.

Tüm bu adımların sonunda taleplerinizi ve proje kapsamını ayrıntılandırırken bir kenara yazdığınız maliyet ve apartman yapım süresini kolaylıkla revize edip, proje için ayırdığınız kapitalin yeterli olup olmayacağını bir daha görün. Bir miktar para ve belirli sayıda daire karşılığı anlaşmak, kat karşılığı anlaşmak seçeneklerini buna göre değerlendirin.

Projeyi hayata geçirecek müteahhit adaylarıyla görüşmeye başlamadan önce son hazırlığınız inşaat yapım sözleşmesi taslağınız olacaktır. İnşaat yapım sözleşmeleri diğer ticari sözleşmelerle tamamiyle aynı değildir. Dolayısıyla bu iş için hazırlanmış yapım işlerine ait sözleşmeler sizin rehberiniz olacaktır. Sözleşme hazırlığı için bu alandaki avukatlara, inşaat davalarında çalışan bilirkişilere veya sözleşme yönetimiyle uğraşan, kontrat yöneticiliği yapan mühendislere ve mimarlara müracaat edebilirsiniz.

Konu kapsamında en önemli hususlar da şunlar olacaktır:

Uygulama projelerinin hazırlatılması kimin sorumluluğu olmalı ?
Sözleşmede belirtilecek yapım süresi hedefinin belirtilmesi
Kat karşılığı ya da para ile ödemenin takvimi ve istenecek banka teminatı
Ruhsat, idari izin vb hususları müteahhitin üstlenmesi
Anlaşmazlıkların çözümü ve tahkim alternatifi
Proje yönetim ekibinde talep edilecek kilit personeller
İş sağlığı ve iş güvenliğinin nasıl sağlanacağı
Makul ayrıntıda bir iş programı ve buna bağlı raporlama isteği
İşin teslim aşamaları; kat mülkiyetinin ve iskanın sözleşmede nasıl yer alacağı
Müteahhitin sahadaki diğer yükümlülükleri

Tüm bu adımların inşaat projesi geliştirmek için yapılması gereken çalışmanın minimumu olduğunu unutmayın. Proje kapsamının netleşmesi, inşaat yapım sözleşmesi hazırlanması, avan proje dizaynı birer süreçtir. Proje sahibi olarak bunları belirli bir seviyeye kadar getirmeniz ileride müteahhitle oluşacak iş ortağı ilişkileri yönetiminde size yarar sağlayacaktır. Kır evi, şehirde müstakil konut da yaptıracak olsanız, farklı bir gayrimenkul yatırımı hatta bir kentsel dönüşüm projesi de olsa bu süreçleri aynı şekilde takip etmelisiniz. Son olarak bu hususta deneyim, bilgili insanlarla çalışsanız dahi ortaya çıkanı baştan alıp değerlendirecek ve projenin devamında sizinle olacak bir teknik danışman her zaman olumlu katkı sağlayacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

53 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor ?

Düşük Faiz Oranıyla Konut Kredisi Veren Özel Bankalar Kasım 2020