in

Apartman Ve Site Bahçesinde Hayvan Beslemek Yasak Mı ?

Site bahçesinde sokak kedisi beslemek, köpek bakmak yasak mı, ortak bahçeye kedi evi konulabilir mi ?

Ortak alanların kullanımları hususlarında tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Özellikle de sokağa çıkma kısıtlaması döneminde hayvanseverler ile bazı site sakinleri sıklıkla karşıya karşıya gelirken kısıtlama döneminde apartman ve site bahçelerinde sokak hayvanlarının beslenmesi de ayrı bir tartışma konusu olarak öne çıkmıştı.

APARTMAN VE SİTE BAHÇESİNDE SOKAK KEDİSİ, KÖPEK BESLENİR Mİ ?

Sitelerde ve apartmanlarda bahçeler ortak kullanım alanları olarak kabul edilmekte olup bu nedenle kullanımları konusu ile ilgili belirli kurallara uyulması zorunludur.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Hayvanları Koruma Kanunu’na göre ; parklar gibi site ve apartman bahçeleri de sokak hayvanlarının doğal yaşam ortamı olarak kabul edilir. Sahipsiz olsa dahi bir hayvanın site veya apartman bahçesinden atılamaz, belediyeler tarafından buralardan alınarak başka bir yere taşınamaz.

SİTE GÖREVLİSİ BAHÇEDEKİ SOKAK HAYVANLARINI ATABİLİR Mİ ?

5199 Sayılı Kanun’un Uygulama Yönetmeliği 20. maddesi uyarınca; sahipsiz hayvanlara dair birçok işlem, yasanın uygulayıcısı olan Valilik Orman Su İşleri Müdürlükleri ve Belediyelere verilmiştir.

Belediyeler dışında hiçbir kurum ya da kuruluş, sahipsiz hayvanlara müdahale edemez, toplayamaz. Site, apartman, resmi ve özel kurum görevlilerinin kedi ve köpeklerin yerini değiştirmesi, başka yerlere götürmesi, toplaması yasa ihlalidir. Ne site görevlisinin ne de belediyeler, site ya da apartman bahçesinde bulunan sokak hayvanlarına müdahale edemez.

Ne düşünüyorsunuz?

230 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Ödemeyen Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?

Ev Kiralarken Ya Da Satın Alırken Dikkat !