in

Apartman Veya Sitede İş Yeri Açılır Mı ?

İşyeri Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir ? Muvafakatname Yeterli mi ?

İşyeri kiraları gün geçtikçe yükselirken bazı kişiler daha ucuz ve merkezi konumda olması sebebi ile apartmanda işyeri açmayı istemektedir.

Son dönemde sitelerde ve apartmanlarda işyeri sayıları artmaya devam ediyor. Normal kira fiyatları ile kıyaslandığında çok daha düşük fiyatlarla tutulması sebebi ile apartmanda işyeri açmak daha alışılmış hale geldi. Ancak bunun için belirli kriterlere uyulması gerekiyor.

Bir sitede veya apartmanda işyeri açmak isteyen kişilerin öncesinde mutlaka Kat Mülkiyeti Kanunu ile belirlenen ölçütleri yerine getirmesi zorunludur. Toplu olarak yaşanan siteler ve apartmanlarda ortak yaşam alanlarını ilgilendiren yerlerde işyeri açabilmek adına diğer kat maliklerinden izin ve onay alınması gerekir.

APARTMANDA İŞYERİ AÇMAK MÜMKÜN MÜ ?

Evet, diğer kat maliklerinin izin vermesi halinde apartmanda işyeri açmak mümkün. Burada açılacak olan işyerinin vasfı da önemlidir. Apartman dairesi; büro, berber, kuaför ve pastane gibi daha küçük çaplı bir amaç için işyerine çevrilecek ise tüm kat maliklerinden alınan muvafakatname ile işyeri açılması mümkün olabilir.

Ancak apartman dairesi sinema, tiyatro, imalathane ve restoran gibi daha büyük çaplı ve geniş alanlı bir işyeri için kullanılacaksa bu durumda sadece muvafakatname yeterli olmaz ve aynı zamanda mutlaka apartman kurulu veya site genel kurulu tarafından alınan oy birliği de istenmektedir. Amaç herkesi ilgilendiren böylesine önemli bir hususta genel oylama yapılarak karar alınmasını sağlamaktır.

APARTMANDA İŞYERİ AÇMAK İÇİN MUVAFAKATNAME NASIL DOLDURULUR ?

İşyeri açmak için muvafakatname doldurulması zorunludur. Söz konusu muvafakatname içerisinde binanın açık adresi, işyeri olacak dairenin numarası ve faaliyet gösterilecek olan konu yazıldıktan sonra her bağımsız bölüm sahibinin daire numarası ile imza atması gereklidir.

Ne düşünüyorsunuz?

252 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Faizsiz Bankacılık Sisteminde 0.69 Kar Payı Oranı İle Konut Finansmanı

Bina Yönetim Planı Nasıl İptal Edilir ?