in

Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur ?

Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur ?

Konutların gerekli aylık süreçlerinin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için apartman yönetimi büyük bir öneme sahiptir. Özellikle huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamanın temel öğeleri içerisinde yer alır.

Demokratik şekilde çoğunluğun oyları üzerine alınan kararlar ile birlikte, konutlar için apartman yönetimi süreci yönetir. Böylece apartman için herhangi eksik bir durum olduğunda veya gerekli sabit öğelerin tamamlanması adına, düzenli olarak çözüm sağlanır.

Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur ?

Pek çok kişi kendi evleri adına apartman yönetiminin nasıl kurulacağı konusu ile ilgili bilgi almaya çalışıyor. Apartman yönetiminin kurulabilmesi için bir apartman içerisinde 8 ve üzeri bağımsız bölüm bulunması gerekir. Diğer yandan kat maliklerinin en az üçte birinin toplantıya katılımı gereklidir. Genel kurul çağrısı üzerine yapılan toplantı, ev sahiplerinin katılımı ile sağlanır. Böylelikle, apartman yönetimi için seçilecek kişi oy birliği ile öne çıkar.

Toplantı için kat maliklerine en az 15 gün önceden bilgi verilmelidir. Toplantının akabinde, kat malikleri eşliğinde oylama gerçekleşir. Bu oylamada yüzde 51 üzerinde oy alan kişi veya kişilerden, yönetici ve yönetim kurulu seçilir. Eğer apartman için bir kişi atanmış ise bu kişi yönetici olur. Eğer 3 ve daha fazla kişi atanmış ise o zaman yönetim kurulu oluşturulur. Böylece bina için gerekli süreç başlar ve yapılması gerekenler, yönetim kurulu nezdinde ele alınır.

Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur ?

Yapılacak olan apartman sakinleri toplantısı ile birlikte, seçilecek olan kişi sayısına bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterir. Genelde bina içindeki katsayısı ve kat malikleri üzerinden yönetici veya yönetim kurulu belirlenir. Eğer 1 kişi seçilmiş ise o kişi apartman yöneticisi olarak görev alır. Ancak daha fazla sayıda kat malikleri olan binalar için 3 veya daha çok kişi üzerinden yönetim kurulu oluşturulur. Bu durum ev sahipleri ile verilecek olan karara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yönetici ya da yönetim kurulu seçimi yapılırken, yalnızca kat malikleri oyları öne çıkmaz. Kişi sayısı ile birlikte arsa payı da ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda yönetici veya yönetim kurulu oluşturulur. Gerekli çoğunluğun sağlanamadığı durumlarda ise, sulh mahkemeleri üzerinden apartman için bir yönetim kurulu ya da yönetici belirlenir.

Ne düşünüyorsunuz?

222 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ada ve Parsel Ne Demek ?

Hali Arazi Nedir ?