in

Apartmanda Mangal Yapmak Yasak Mı?

Mangal Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir ? Apartmanda Mangal Yapmanın Cezası Nedir ?

Apartman yaşamında balkonlarda mangal yapan komşularından rahatsız olanlar bunun yasal olup olmadığını merak ediyorlar. Apartmanda mangal yakmak yasak mı ? Apartmanda mangal yakan komşu nereye şikayet edilir ? Apartmanda mangal yapmanın cezası nedir ?

Apartmanlarda komşuluk ilişkileri ilgili kanun ve mevzuatlar ile düzenlenmiştir. Belirli kurallar ile insanların en huzurlu olmaları gereken yerler evleridir. Ancak komşular arasında bazı zamanlar olumsuz olaylar yaşanmakta ve bunların da yasal dayanakları araştırılmaktadır.

Özellikle yaz aylarında havaların güzelleşmesi ile bazı vatandaşlar uygun olan balkonlarında mangal yapmaktadırlar. Mangaldan çıkan duman ve koku ise komşuları rahatsız etmektedir. Peki apartmanda mangal yakmak kat maliklerinin hakkı mıdır, yoksa bir kısıtlama var mıdır ?

APARTMANDA MANGAL YAKMAK YASAK MI ?

Apartmanda mangal yakmak gibi özel olarak kaydedilmiş bir yasaklama bulunmamaktadır. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesi gereği kat malikleri apartmanın bağımsız ya da ortak kullanım alanlarını kullanırken birbirlerini rahatsız edemezler. Bu kapsamda değerlendirildiğinde usulen apartmanda mangal yapmak yasaktır. Ancak bazı apartmanların yönetim planlarında da bu husus açık bir şekilde ifade edilmektedir.

APARTMANDA MANGAL YAPAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR ?

Apartmanda mangal yapan komşunun şikayet edilmesi için ilk önce apartman yönetimi ile iletişime geçilmelidir. Apartmanın yönetim planında mangal yapmaya dair bir yasak varsa bu yasak tüm kat maliklerini kapsayacaktır. Apartman yönetimi tarafından mangal yakılması sebebi ile ilgili kat malikine uyarı yapılır. Ancak bu şekilde sonuç alınamaması durumda mahkeme yolu kullanmak mümkün.

APARTMANDA MANGAL YAKMANIN CEZASI NEDİR ?

Apartmanda mangal yakmanın cezası gibi bir ceza şekli bulunmamaktadır. Ancak şikayet halinde bir cezai yaptırım ortaya çıkabilir. Bu ceza da mangal yakma ile ilgili değil komşuları rahatsız etme sebebiyle verilir. Mahkeme süreci başlarsa bu aşamada ceza, mahkeme hakimince belirlenir.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ev Sahibi Kiracısını Kaç Ayda Evden Çıkarabilir ?

Önalım Hakkı Nedir ?