in

Apartmanlarda Kimler Aidat Ödemez ?

Kimler Ortak Giderlere Katılmaz ?

Apartmanlarda ortak giderlerin karşılanması için kat maliklerinden her ay belirli miktarlarda alınan para olarak bilinen aidatlar ile ilgili birçok konu merak ediliyor. Peki apartmanlarda kimler aidat ödemezler ?

Apartmanlarda güvenlik, temizlik, elektrik gibi ortak giderler tüm kat maliklerinin belirli miktarlarda yaptıkları ödemelerle karşılanıyor. Tüm kat maliklerinin aidat ödemeye katılımı bir zorunluluk olarak belirlenirken bazı istisnaları da bulunuyor. Bu istisnai durumlarda bazı kat malikleri apartman aidatı ödemek ve ortak gidere katılmak zorunda değiller. Peki apartmanlarda aidat sistemi nasıl olur ? Kimlerin aidat ödememe hakları vardır ?

APARTMANLARDA KİMLER AİDAT ÖDEMEZ ?

Kat maliklerinin apartman aidatlarına katılmama gibi hakkı bulunmamaktadır. Kullanılmasa bile apartmanların ya da sitelerin ortak giderlerine tüm kat malikleri katılmak zorundadırlar. Kanunen herkesin bu aidat ödemesine katılımı zorunludur. Yalnız Kat Malikleri Genel kurulu bu hususta bir karar alarak istisnai durum yaratabilir.

Kat Malikleri Genel Kurulu’nda karar alınırsa apartman yöneticisi aidat ödemesi yapmayabilir. Bu genelde apartmanın işleri ile ilgilenerek zaman harcayan apartman yöneticisine verilen bir imtiyazdır. Bunu vermek şart değildir ancak Kat Malikleri Genel Kurulu bu yönde bir karar alıp uygulamaya ekleyebilir. Bu durumda apartman ya da site yöneticisi aidat ödemesine katılmaz. Yönetici değişirse bu imkandan yeni yönetici de faydalanabilir.

KARAR ALINMAZSA YÖNETİCİLER DE AİDAT ÖDERLER

Kat Malikleri Genel Kurulu aksi bir karar almadıkça apartman aidatı ödemeleri konusu ile ilgili apartman yöneticisinin de yükümlülüğü vardır. Yöneticilik yaptığı gerçeği, apartman aidatını ödemesine engel değildir. Kanunen de bu durum olası değil. Kanun, tüm kat maliklerinin tüm ortak giderlere katılmasını zorunlu kılıyor.

Apartmanlarda tüm kat maliklerinin katılımıyla oluşan Kat Malikleri Genel Kurulu toplanarak karar alabilir. Bu kararlar salt çoğunluk ile alınır. Kat Malikleri Genel Kurulu toplanırken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu genel kurul toplanacağı zaman kat maliklerine bir hafta öncesinden haber verilir ve toplantı yeter sayısı sağlanamazsa bir hafta sonra yeni bir toplantı yapılacağı bildirilir. İkinci toplantıda ise toplantı yeter sayısı istenmez ve toplantıya katılanlar diledikleri kararı çıkarabilirler.

Ne düşünüyorsunuz?

255 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Faizsiz Ev Almak İsteyenlere Katılım Bankalarından Kampanya

Narlıdere’nin Dönüşüm Projesine Onay Verildi