in

Arazi Bankacılığı Nedir ?

Gayrimenkul ve tarım sektörüne yeni bir soluk kazandıracak olan arazi bankacılığı modeline dair tüm detaylar haberimizde…

Son dönemlerde arazi bankacılığı modeli olarak bilinen teknolojik bir yenilikten bahsediliyor. Atıl durumda olan tarım arazilerini tekrar ekonomiye kazandırmayı amaçlayan, gündemin merkezinde olan bu yeni projenin kapsamında neler var ?

Atıl Tarım Alanları İçin Arazi Bankacılığı Çözümü

Kullanılmayan atıl haldeki boş arazilere tekrar işlev kazandırma amacıyla başlatılan bankacılık modeli sayesinde gayrimenkul sektörüne adeta yeni bir disiplin ve yeni bir çehre getirilmeye çalışılıyor. Yapılacak olan yeni sistem; tarıma bağlı teminat sorunlarının giderilmesi, tarımsal hibe ve kredilere bağlı işlem yükünün azaltılması, limitlerin maksimize edilmesi ve tahsilat zamanının minimum düzeye indirgenmesi gibi çeşitli politikaları kapsıyor. Ayrıca tarım arazilerinin kullanımına ilişkin yaşanan bazı sorunların giderilmesinde de yine büyük bir rol oynuyor. Tarım topraklarının genişletilmesi, tarımla uğraşan çiftçilere toprak kazandırılması ve tarım yapılarının ıslah edilmesi gibi atılımlar sayesinde daha etkin bir gayrimenkul piyasasının ön plana çıkacağı düşünülüyor.

Kamu Yararı Amaçlanıyor

Tüzel kişilik yapısına sahip olan bankacılık sistemi, kamu yararı kapsamında çalışma gösteriyor. Yani bu sistemin herhangi bir kar gütme amacı bulunmuyor. Arazi bankacılığı adındaki bu yenilikçi uygulamanın asıl dayanak noktası ise Fransa. Referans olarak gösterilen bu Avrupa ülkesindeki Arazi Geliştirme ve Kırsal Yerleşim Birliği’nin Türkiye’ye getirilerek faaliyet göstermeye başlaması amaçlanıyor. Bankacılık modeli, SAFER adındaki bu birliğin ilgili meslek odaları ve tüzel kişilikleri sayesinde bölgesel çerçevede kuruluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

181 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

6 İlde Bazı Bölgeler İçin Kentsel Dönüşüm ve Kamulaştırma Kararı Alındı

Bakanlıktan Jeotermal Sera Yatırımı Çağrısı