in

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yatırım amaçlı veya kullanım amaçlı bir arsa satın alacaksanız her işlem gibi arsa alım aşamasında da birkaç adım bulunuyor. Bu adımları kontrollü bir şekilde atmanız önemli !

Arsa Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Adımlar 

Belediye Rayiç Bedeli Belgesini Almanız Gerekecek !

Belediye rayiç belgesi olarak bilinen belge nedir ? Nereden alınır ve nereye verilecektir ? Arsa alırken hangi işlemler yapılır sorusuna yanıt vermek için ilk olarak bu belgeyi temin etmeniz gerekir. Alıcı veya satıcı tarafından tapu fotokopisi ile arsanın bulunduğu belediyeye başvurulması gerekir.

Alıcı veya satıcının beraber gitme zorunluluğu bulunmaz. İki kişi de ayrı zamanlarda gidebilir. Belediye rayiç belgesi için belediyede bulunan yetkili kişi; arsanın ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı olan isim bilgisine göre arsa bilgilerine ulaşacaktır.

Bilgilere ulaşım sağlayan belediye personeli; belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, bu belgeyi isteyen şahsa verir.

Alınan belediye rayiç bedeli belgesi arsanın alım veya satım yapılacağı gün içerisinde tapuya verilmek üzere saklanır.

Nüfus Cüzdanı ve Resim Unutmamalısınız !

Bir arsa almak veya satmak istiyorsanız; alıcı veya satıcı olarak notere gitmeniz halinde nüfus cüzdanınızı yanınızda getirmeniz önemlidir. TC kimlik numarası ihtiva eden nüfus cüzdanınızın hem aslı hem de fotokopisi olmak zorundadır.

Kimlik fotokopisi dışında; arsa satıcısı için 1 adet ve arsa alıcısı için 2 adet fotoğraf olmak zorundadır. Verilecek olan fotoğraflar daha önce herhangi bir yerde kullanılmamış olmalı; yani üzerinde herhangi bir yırtık veya damga gösteren ibareler bulunmamalıdır. Resmi kuruma verecek olduğunuz fotoğraf kesinlikle fotokopi olmamalıdır.

Arsanın Vergi Borcu Yoktur Yazısı !

Arsa alırken hangi işlemler yapılır diye merak ediyorsanız, borcu yoktur yazısı, alacak olduğunuz arsanın bağlı olduğu belgeden temin edilecektir. Borcu yoktur yazısının mutlaka bulunması gerekir.

Arsanın daha önceki zamanlara ait bir borcunun bulunmaması gerekir. Eğer arsa borcu çıkarsa; ilk olarak bu borcun ödenmesi gerekir. Arsa alım ve satım aşamasından önce bu borçlar mutlaka kontrol edilmelidir.

Tapu işlemlerinin başlamasından önce borçlar satışı yapacak şahsa iletilmeli, pazarlıkla anlaşılmış olan son fiyat ne kadar ise; belirlenen bu fiyat üzerinden çift taraflı bir anlaşma sağlanarak en son fiyat belirlenmelidir.

Arsa Tapusunun Aslı veya Fotokopisi

Arsa alım ve satım işlemi başlamadan önce ve notere gidilmeden önce tapunun aslı, eğer elinizde aslı bulunmuyor ise fotokopisi daha önceden hazır olarak bulunmak zorundadır.

Deprem Sigortası Yaptırılmalıdır !

Tapu alım ve satım işleminin yapılması için deprem sigortasının yaptırılması gerekir. Alıcı 1 gün öncesinde satın alacağı arsa üzerinde deprem sigortasını istediği bir sigorta şirketi ile anlaşıp yaptırmalıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Öğrenci Evinde Düşük Maliyetle Yapılabilecek Tasarımlar

İpotekli Ev Nasıl Satılır ?