in

Arsanın İmar Durumunu Nasıl Öğrenirim ?

Yatırım amacıyla alacağınız arsada herhangi bir problem ile karşılaşmamanız için imar durumunu kontrol etmeniz gerekiyor !

Arsanın İmar Durumunu Nasıl Öğrenirim voorgo.com

İmar durum belgesi ile; arsa üzerinde ne kadar büyüklükte bir inşaata izin verileceği, inşa edilecek yapıların ne kadar yükseklikte olacağı, tevhid ve ifraz şartları, arsa üzerinde nasıl bir yapılaşma olacağı konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arsanın imar durumu öğrenmek istiyorsanız, yasal olarak gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyeye müracaat etmeniz gerekiyor. Belediyenin imar ve şehircilik birimleri satın almak istediğiniz arsanın imar durumu ile ilgili size bilgi verecektir.

Arsa İmar Durumunu Herkes Alabilir Mi?

Satın almak dilediğiniz arsanın imar durumunu öğrenmek için belediyeye bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Ancak, arsa size ait değilse imar durumunu öğrenmek o kadar basit olmayacaktır.

Kamuya açık olmadığı için imar durumu ile ilgili bilgi herhangi bir şahsa verilmez. Bu nedenle satın alacağınız arsanın sahibinden imar durum belgesini almasını istemelisiniz. Böylece henüz yatırım yapmadan arsanın yatırımınıza değer olup olmadığına karar verebilirsiniz. Arsanızın imar durumunu öğrenmek için belediyenin ilgili birimine, metrekare baz alınarak belirlenen bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

Arsanın İmar Durumunu İnternetten Sorgulayabilirsiniz.

Arsa satın alırken imar durumu öğrenmek son derece kolay bir hal almıştır. İmar konusu ile ilgili e-imar sorgulama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinden sorgulama yaparken arsanın adres ve ada-parsel bilgilerini girmeniz istenecektir. Birçok belediye e-imar sorgulama hizmetleri ile satın alınmak istenen arsanın durumu hakkında bilgiler sunar ancak her belediye için geçerli olmadığı da bilinmelidir.

İmar Durumunu Öğrenmeden Yatırım Yapmayın !

Arsa satın alırken imar durumunu öğrenmemeniz halinde imar izni olmayan bir arsaya yatırım yapmış olabilirsiniz. Öncelikle, arazinin kadastral yola cephesi olma zorunluluğu var, şayet cephesi yoksa yapılaşmaya uygun olmuyor. Sonuç olarak hem yatırımınız hem de hayalleriniz suya düşebilir. Bu nedenle arsa imar durumu sorgulamadan satın almamalısınız.

 

 

 

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Miras Kalan Mallara Ne Kadar Vergi Ödenir voorgo.com

Miras Kalan Mallara Ne Kadar Vergi Ödenir?

451 Konutun Temel Atma Töreni Yapıldı voorgo.com

451 Konutun Temel Atma Töreni Yapıldı