in

Ataşman Nedir ? Nasıl Alınır ?

Ataşman Defteri Nasıl Tutulur ?

Ataşman Defteri emlak ve inşaat sektöründe sık sık kullanılmaktadır. Ataşman kelimesi ek anlamına gelmektedir. Ataşman kelimesi bilhassa inşaat sektöründe metraja, hak edişe, rapor veya maile eklenen ekler için kullanılmaktadır.

Ataşman nedir, nasıl alınır ? Ataşman defteri nasıl tutulur ? İşte, tüm detaylar…

Ataşman kelimesi inşaat sektöründe yazışmalara eklenen hesap çizim, doküman gibi eklere verilen isimdir. Ancak ataşman sözcüğünün farklı anlamları da bulunmaktadır. Ataşman kelimesi ataşman defteri, ataşman çizimi olarak anlatılmaktadır.

Ataşman Nedir, Nasıl Alınır ?

İhale durumunda metraj hesaplaması, pozların belirlenmesi ve keşif oluşturulması işlemi yapılmaktadır. İmalata geçildiğinde ise projede çeşitli düzeltme işlemleri olabilmektedir. Bunun dışında öngörülemeyen imalatlar olabilir. Metrajlandırılmamış olan işler meydana gelebilir.

Bu gibi nedenler ile keşifler ve projeler dışında bir takım işlemler ortaya çıkabilmektedir. Hakedişlerde bu tarz hesapta olmayan işler ve bu tarz belge dökümantasyonlar ataşman olarak isimlendirilmektedir.

Örneğin;

  • Proje dışı yapılan işler,
  • Kazı dolgu nakliye işleri,
  • Yevmiye fişi,
  • Proje dışı imalatlar, birer ataşman olarak isimlendirilir.

Ataşmana bağlı işler için yapılan birçok çizim işi ise ataşman çizimi olarak isimlendirilmektedir.

Ataşman Defteri Nasıl Tutulur ?

İnşaat sırasında yapılan bir takım işler, lüzumsuz hale gelen beton yapılar, toprak altı inşaatları, projenin dışında yapılan işlerin tespiti ve benzeri tutanaklar, yerinde ölçü bilgileri, ölçülerin denetimi mümkün olmayan işler ataşman defterine yazılır.

Ataşman defterleri üç nüsha olarak düzenlenmektedir. Bu işlemler kontrol mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Ataşmanda yapılan hesapların sonuçları ise yeşil defterde tutulmaktadır. Yeşil defterde bulunan proje kapsamındaki işler ile ataşman defterinde yapılan hesaplamalar birleştirilmektedir.

Sözleşmelere göre zamanında tutulması gereken yerinde ölçü, tartı ve buna benzer işler de ataşman defterine yazılmaktadır. Defterin her gün düzenli bir şekilde tutulması gerekir. Hazırlanan ataşman defterinin, kontrol mühendisi ve şantiye şefinin imzalamasının ardından şube müdürünce de onaylanması gereklidir.

Ne düşünüyorsunuz?

251 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Van Sıhke Caddesi Yenileniyor !