in

Bir Binaya Bağımsız Bölüm İlavesi Yapılabilir mi ?

Binada bulunan bağımsız bölümlere yeni bir bağımsız bölüm eklenebilir mi ? Bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılır ?

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda bağımsız bölümünün nasıl ilave edileceği açıkça belirtilmiştir…

Bir binada bulunan bağımsız bölümlere yeni bir bağımsız bölüm eklenmek istenmesi halinde bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bağımsız bölümün nasıl ilave edileceği Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.

Peki bir binaya bağımsız bölüm eklenebilir mi ? Bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılır ? Kat Mülkiyeti Kanunu’nda bu konu ile ilgili neler yer alıyor ?

Bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılır ?

Bir binaya bir apartmana, ilave bir bağımsız bölüm eklenmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

İlave bağımsız bölüm yapılması düşünülen binanın üstüne mevcut çekme kat yerine tam kat yapılması, bodrum katlar, zemin katları ya da binanın bulunduğu arsanın boş kısmında ilave bağımsız bölüm yapılması için, Kat Malikleri Kurulu‘nun bu karara oybirliği ile karar vermesi gerekiyor.

İlave bağımsız bölüm yapılması düşünülen binanın bu inşaattan sonra alacağı son duruma göre, yapılan yeni ilaveler de dahil edilerek tüm bağımsız bölümlere tahsis olunacak arsa paylarının, usulüne göre tekrar ve oybirliği ile karar verilmesi gerekiyor.

Sonradan eklenmesi düşünülen bağımsız bölüme tahsis edilen arsa payı üzerinde, tapu memuru huzurunda yapılacak resmi senetle, kat irtifakı kurulması ve söz konusu binanın tüm bağımsız bölümlerinin kat mülkiyeti kütüğündeki irtifaklar hanesine tescil edilmesi, söz konusu binanın kapanan eski kütük sayfası ile bağlantı sağlanması gerekiyor.

Daire sahiplerinin arsa payları düşüyor !

Binaya yeni bir bağımsız bölüm ilave edildiğinde diğer daire sahiplerinin arsa payları da azalmış oluyor. Bu durumdan rahatsız olan daire sahipleri de ilave bağımsız bölümün yapılmasını istemeyebilirler. Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor ?

Bu tür ilave ve genişletme yapılması muvafakat etmekle beraber, bağımsız bölümün ilave edilmesini istemeyen daire sahiplerinin arsa paylarından, bu ilaveler nedeni ile azalan kısmın, ilaveyi yaptıranların bağımsız bölümlerine tahsisini kabul ettikleri, resmi senette belirtilir.

Bu durumda, ilave edilmesi düşünülen bağımsız bölümün ilave edilmesini istemeyen daire sahiplerinin arsa paylarından yeni tahsis nedeni ile azalan kısmın bedeli kendilerine ödenmesi gerekiyor. Yeni ilave edilen bağımsız bölüm, kat irtifakı kurulmasına dair olan eski resmi senet gereğince kat mülkiyetine çevrilerek onu yaptıranın mülkü ya da yaptıranların ortak mülkü olur ve kat mülkiyeti kütüğünün ayrı bir sayfasına yeni malik ya da malikler adına tescil edilmesi gerekiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

“Çeşme Reisdere’de Kapalı Pazar Yeri Yapımına Başlıyoruz”

En Çok Bilinen 20 Ev Dekorasyon Tarzı